OSBE pritet të largohet nga Ukraina pas tetë vjetësh monitorim

Misioni i OSBE-së në Ukrainën lindore i filluar në vitin 2014, duket se është pranë mbylljes pasi që Rusia si anëtare e organizatës ka vënë veton e saj

Misioni vëzhgues të cilin e ka mbajtur Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) në Ukrainën lindore për vite me radhë, ka bërë të ditur se do t’i duhet që t’i jap fund vendosjes afatgjate.

Ky vendim vije pasi që Moska, një nga anëtarët e OSBE-së, vuri veton ndaj një zgjatjeje të misionit.

“Ky nuk është një vendim i lehtë për t’u marrë, por pozicionimi i Federatës Ruse nuk na la zgjidhje tjetër veçse të ndërmarrim hapa për mbylljen e misionit,” ka thënë kryetari i OSBE-së dhe ministri i jashtëm i Polonisë, Zbigniew Rau, përcjell CNN.

“Misioni luajti një rol vendimtar në ofrimin e informacionit objektiv në terren, duke lehtësuar armëpushimet dhe duke punuar për të lehtësuar efektet e konfliktit mbi popullatën civile”.

Misioni Special i Monitorimit të OSBE-së që nga viti 2014-të ishte vendosur në Ukrainë kur shpërtheu konflikti për herë të parë midis ushtrisë ukrainase dhe seperatistëve të mbështetur nga Rusia.

OSBE-ja ishte e vetmja organizatë ndërkombëtare që ndoqi drejtpërdrejt konfliktin në Ukraninën lindore.

OSBE bën thirrje për lirimin e katër zyrtarëve të saj të arrestuar në Ukrainën lindore

Shija e redaktorit

Shefja e katalunasve në Parlamentin e Spanjës: S’do të ndalemi...

Partia katalunase “Junts per Catalunya” kanë marrë një iniciativë në Parlamentin e Spanjës për t’i kërkuar Qeverisë së Spanjës njohjen e pavarësisë së Kosovës...

Mark Rutte do të jetë në krye të NATO-s

Mark Rutte do të jetë sekretari i ardhshëm i Përgjithshëm i NATO-s, pasi të 32 anëtarët e aleancës ranë dakord që kryeministri holandez në...

Nëna e Leotrimit: Djali im paska qenë i krejt Kosovës

Gjatë së martës, më 18 qershor, që shënonin 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar shtatorja Leotrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë...

Të fundit nga rubrika