Osmani për CNN: Serbia vazhdon të na shohë si shtete të përkohshme

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se Kosova vazhdon të shihet si vend i përkohshëm i Ballkanit Perëndimor.

Ne jemi një vend i pavarur dhe demokratik, duke shtuar se Kosova është e përkushtuar të mbrojtë atë me çfardo kushti.

“Serbia vazhdon të na shohë si shtete të përkohshme, çka qartazi nuk është e vërtetë”.

”Ne jemi këtu për të qëndruar si kombe të pavarura, sovrane, dinamike dhe demokratike”, ka thënë Osmani në lidhjen direkte me Christiane Amanpour, gazetare nga CNN.

E para e vendit gjithashtu ka vu edhe një herë në dukje krimet serbe të kryera gjatë luftës në Kosovë e në veçanti, atë në fshatin Poklek të cilin e vizitoi së fundmi.

Ngjashmëria e imazheve të luftës ukrainase me atë kosovaren njëzet vite më parë, qenë tjetra pikë e bisedimit të Osmanit me Amanpour.

“Ne jemi këtu për të qëndruar si kombe të pavarura, sovrane dhe të gjalla demokratike. Imazhet që shohim në Ukrainë për shkak të agresionit rus kundër popullit të pafajshëm janë një kujtesë e rëmdë e asaj që ne duhej të kalonim”, ka thënë Osmani e cila theksoi shqetësimin e vendit mbi tregtinë e armëve mes Rusisë dhe Serbisë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika