Osmani takon Bidenin: Aleanca e lirisë, aleanca e përjetshme

Presidentja, Vjosa Osmani, është takuar me presidentin amerikan Joe Biden, gjatë vizitës në ShBA

President Joe Biden and First Lady Jill Biden participate in a photo line with leaders attending the United Nations General Assembly, Tuesday, September 19, 2023, at the Metropolitan Museum of Art in New York City. (Official White House Photo by Adam Schultz)

Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka takuar presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden.

“Aleanca e lirisë. Aleanca e përjetshme”, ka shkruar Osmani në një fotografi që e ka publikuar në Facebook.

Në fotografinë e publikuar nga Osmani, shihet se të dy presidentet ia mbajnë fort dorën njëri-tjetrit, duke treguar aleancën në mes të dy vendeve.

Përveç me Biden, Osmani disa ditë më parë është takuar me sekretarin e shtetit të ShBA-së, Antony Blinken dhe me këshilltarin e lartë amerikan të shtetit, Derek Chollet, gjatë qëndrimit të saj në New York.

Presidentja Osmani, nga 17 shtatori gjendet në New York, ku ka zhvilluar takime me liderë botërorë dhe organizata ndërkombëtare. Vizita po zhvillohet në kuadër të sesionit të 78-të të Asamblesë së Kombeve të Bashkuara.

Shija e redaktorit

Intervistë | Rrëfimi i gazetarit Martin Çuni që u torturua...

Ishin vitet e regjimit serb në Kosovë, ato që rëndonin shpatullat e çdo shqiptari që vetëm kërkonte të jetonte i lirë në vendin e...

Forbes publikon renditjen e grave më të fuqishme në botë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi në renditjen vjetore...

Mirush Kabashi – “Ishte i madh, një gjeni dhe yll...

Ikona e artit shqiptar, Mirush Kabashi, ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare, duke lënë pas një trashëgimi të pasur artistike me mbi 100 role...

Të fundit nga rubrika