Pulë e pjekur në salcë mustarde

Pula e pjekur është një recetë që preferohet nga shumica e njerëzve, dreka është vakti më i mirë për t’u shërbyer ky gatim. Ndërsa, salca mustarde i jep më shumë shije.

Përbërësit e nevojshëm për këtë ushqim janë:

  • 2 lugë mjaltë;
  • 2 lugë vaj ulliri;
  • 1 pulë;
  • 6 thelpinj të hudhrës;
  • 2 lugë mustardë (senf);
  • piper i kuq, piper i zi, kripë- sipas dëshires.

Përgatitja:

Së pari, duhet të ngrohet furra në 220 gradë. Në një enë ose dërrasë prerëse, lyhet pula me piper dhe kripë, pastaj vendoset në një enë pjekjeje të përmasave 20*30 cm.

Ndërsa, në një enë tjetër, përzihet mjalti, mustarda, piperi i kuq, vaji i ullirit dhe hudhra derisa të bashkohen mirë.

Lyhet pula me masën nga të dyja anët, piqet për 35 minuta derisa lëkura të jetë kërcelluese, hiqet nga furra që të sërvohet e nxehtë.

Ju bëftë mirë!

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

RTS zviceran: Personi që paralajmëroi vrasjen e Dick Martyt, është...

Është zbuluar se kush ishte infromatori që tregoi se ka një planë për të vrarë Dick Marty-in. Sipas Programiit të RTS Mise au point  ai...

24 vjet dhe 10 muaj burgim për të akuzuarin i...

Gjykata Themelore në Prizren, të hënën e ka dënuar të akuzuarin Sylejman Ahmeti me 24 vjet e 10 muaj burgim për vrasje. Aktakuza e ngritur...

Komandanti i parë i KFOR-it: Në Veri ekziston një grup...

Komandanti i parë i KFOR-it, Erhard Buhler, në një intervistë për Albanian Post, ka thënë se në veri të vendit ekziston një grup multietnik...

Të fundit nga rubrika