Qeveria e Shqipërisë jep 68 milionë euro për energjinë

Qeveria ka dhënë 8 miliardë lekë që energjia të mos mungojë përgjatë periudhës së dimrit

Qeveria e Republikës së Shqipërisë i ka dhënë 68 milionë euro shtesë Korporatës Energjetike Shqiptare. Këto para do të përdoren për blerje të energjisë në tregun e huaj.

Qeveria ka dhënë 8 miliardë lekë që energjia të mos mungojë përgjatë periudhës së dimrit, transmeton “Euronews“.

Që nga tetori i vitit të kaluar, Shqipëria ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme në sektorin e energjisë. Përgjatë gjysmës së parë të këtij viti, janë importuar mbi 250 milionë euro energji elektrike, nga të cilat 50 milionë vetëm në gusht.

Një plan kursimi që mban të fikura shtyllat në rrugët kombëtare dhe dritat në zyrat e njësive vendore hyri në zbatim tre muaj më parë. Mirëpo, ky nuk është kufizimi i vetëm që planifikohet të merret.

Raportohet se Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë është duke studiuar edhe mundësinë për rritur çmimin e faturave për familjet që harxhojnë mbi 800 kilovat energji në muaj.

Shija e redaktorit

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Ndryshimi që erdhi nga protestat e studentëve këmishëbardhë të UP-së

“Liria mund të të mos bëjë të lumtur, por të bën njeri”. Këtë thënie e kujton Driton Lajçi, Nënkryetar i Unionit të Pavarur të Studentëve...

Më të lexuarat

Prindërit e Thaçit vizitojnë ish-presidentin në Hagë (Video)

Prindërit e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, kanë vizituar atë në Hagë, i cili po mbahet nën paraburgim nën akuzat për krime lufte. Një vizitë...

Ymeri: Kurti është një hap para dialogut dhe marrëveshjeve me...

“Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është është një hap para në dakordim të dialogut dhe marrëveshjeve  me Serbinë”. Kështu, ka deklaruar analisti politik, Visar Ymeri,...

Maqedonia nuk i njeh letërnjoftimet serbe të institucioneve paralele

“Kjo nuk ka qenë temë diskutimi fare…” Kjo ishte përgjigjja e ministrit të Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla në pyetjen nëse serbët mund ta kalojnë...

Të fundit nga rubrika