R. Kelly është dënuar me 30 vjet burg për abuzim seksual

Këngëtari amerikan R. Kelly është dënuar me 30 vjet burg për përdorimin e statusit të tij të famshëm për të abuzuar seksualisht me fëmijët dhe gratë

R. Kelly

Artisti R&B, 55 vjeçar R. Kelly, u dënua shtatorin e viti të kaluar në New York, për krime të shantazhit  dhe të abuzimit seksual duke përdorur statusin e tij të famshëm.

Ai ishte përballur me vite të tëra me akuza, dhe gjatë gjyqit të mbajtur të mërkurën,  gjykatësi i tha se ai kishte një “indiferencë ndaj vuajtjes njerëzore”.

Prokurorët i kishin kërkuar gjykatësit të dënonte Kelly, 55 vjeç, me më shumë se 25 vjet burg, ndërsa avokatët e tij mbrojtës kërkuan 10 ose më pak, duke thënë se kërkesa e prokurorëve ishte “e barabartë me një burgim të përjetshëm”, njofton BBC.

Ndërkaq, gjatë gjykimit të mbijetuarit nga abuzimi i artistit, u mbajtën për dorë dhe u lutën, ndërsa gjyqtarja ë Gjykatës së Qarkut të SHBA-së, Ann Donnelly filloi të lexonte dënimin e tij.

“Ti ke lënë pas, jetë të thyera,” i tha Donnelly.

Gjyqtarja tha se ajo mori parasysh fëmijërinë traummatike të Kelly-t, pasi avokatët e tij thanë se ai ishte abuzuar seksualisht në fëmijëri nga një anëtar i familjes, dhe një person tjetër.

“Kjo mund të shpjegojë, të paktën pjesërisht, atë që çoi në sjelljen tuaj,” tha gjyqtari. “Kjo me siguri nuk është një justifikim,” shtoi ajo.

Avokati i Kelly-t, Jennifer Bonjean, tha se ai nuk do t’i drejtohej gjykatës, duke treguar çështjen tjetër penale me të cilën përballet Kelly, por tha përpara se të lexohej dënimi se klienti i saj “refuzon që ai është ky përbindësh”.

“Ai pranon se është një individ me të meta,” tha Bonjean, “por ai nuk është ky përbindësh si e ka portretizuar qeveria dhe media”, vazhdoi Bonjean.

Kelly nuk pranoi se të fliste gjatë këtij gjyqi.

Kelly po mbahet në një institucion federal paraburgimi në Brooklyn dhe pritet të kthehet në Çikago, ku ai përballet me një tjetër gjyq federal në gusht për pornografinë e fëmijëve dhe akuzat për pengim.

Shija e redaktorit

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

Më të lexuarat

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Videoja që po pretendohet të jetë xhiruar në Leposaviq, Policia...

“Njoftimi është marrë nga rrjetet sociale. Është njoftuar Prokuroria Themelore në veri të Mitrovicës. Duhet të vërtetohet autenticiteti i videos. Përndryshe nuk dihet lokacioni...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

Të fundit nga rubrika