Rreth 1 mijë emigrantë kalojnë Kanalin Anglez brenda një dite

990 persona kanë kaluar Kanalin Anglez me varka të vogla të shtunën, ndërsa numrat e qeverisë kanë treguar se 39 mijë e 430 njerëz kanë kaluar Kanalin deri më tani

Foto ilustrim

Pothuajse 1 mijë emigrantë kanë kaluar Kanalin Anglez me 24 varka të vogla të shtunën e 29 tetorit, sipas Ministrisë së Mbrojtjes.

Shifër e cila e çon numrin total në 6 mijë e 395 të emigratëve të cilët e kanë bërë këtë udhëtim nga Franca gjatë muajit tetor.

Numrat e qeverisë tregojnë se 39 mijë e 430 njerëz kanë kaluar me varka të vogla deri më tani këtë vit.

Kushtet në një qendër të përpunimit të migrantëve në Manston janë përshkruar si “të mjerueshme”.

Kryeinspektori i pavarur i kufijve dhe emigracionit, David Neal kishte vizituar aeroportin Manston të hënën e 24 tetorit i cili kishte paralajmëruar se tashmë e kishte kaluar pikën e të qënit i pasigurt.

Ai iu ka thënë deputetëve se i kishte shkruar sekretarit të brendshëm për kushtet e rrezikshme në qendër, të drejtuar nga Ministria e Brendshme, duke shtuar se në qendër kishin qenë 2 mijë e 800 persona, raporton BBC.

Ndërkaq, zyrtarët e Home Office i kanë thënë Komitetit të Punëve të Brendshme se kombësia e atyre që kalonin Kanalin po ndryshonte, me shqiptarët tani grupi më i madh.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika