Rritet çmimi i naftës dhe benzinës në Shqipëri

Çdo operator i shitjes me shumicë dhe pakicë i nënprodukteve të naftës është i detyruar të zbatojë vendimin e Bordit të Transparencës. Organet përkatëse do të kontrollojnë zbatimin e vendimeve të Bordit të Transparencës çdo ditë. Në rast të shkeljeve të konstatuara nga operatorë të ndryshëm do të vendoset sekuestrim, pezullim aktiviteti dhe heqje licence

Bordi i Transparencës në Shqipëri, ka vendos të premtën e 27 majit të rris çmimet e naftës dhe benzinës.

Sipas vendimit të fundit të publikuar nga Ministria e Financave të Shqipërisë, një litër naftë me pakicë do të tregtohet me 239 lekë (1.96 euro), nga 229 lekë për litër (1.88 euro) që ishte deri më tani. Ky vendim do të fillon të zbatohet nga ora 18:00 e pasditës së të premtës.Vendimi fillon të zbatohet nga ora 18:00 e pasdites së sotme.

Ndërsa, çmimi për benzinën do të jetë 237 lekë (1.95 euro) për litër, nga 229 lekë (1.88 euro) për litër që ishte deri tani. Çmimi i gazit mbetet i pandryshuar në 90 lekë (0.74 euro) për litër.

Çdo operator i shitjes me shumicë dhe pakicë i nënprodukteve të naftës është i detyruar të zbatojë vendimin e Bordit të Transparencës.

Organet përkatëse do të kontrollojnë zbatimin e vendimeve të Bordit të Transparencës çdo ditë. Në rast të shkeljeve të konstatuara nga operatorë të ndryshëm do të vendoset sekuestrim, pezullim aktiviteti dhe heqje licence.

 

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika