Rrusta: Çështja e të pagjeturve prej fillimit ka qenë e adresuar gabim

Sipas aktivistes së PSD-së, Teutë Rrusta, çështja e të pagjeturve në dialog me Serbinë gjithnjë është trajtuar gabimisht

Teutë Rrusta nga radhët e Partisë Socialdemokrate(PSD)
Teutë Rrusta nga radhët e Partisë Socialdemokrate(PSD)

Teutë Rrusta nga radhët e Partisë Socialdemokrate (PSD) ka thënë se çështja e të pagjeturve është trajtuar gabim që nga fillimi i saj.

E ftuar në edicionin special të RTV Dukagjini lidhur me zhvillimet e fundit në Ohër të Maqedonisë, Rrusta ka thënë se e gjitha është një lojë simbolesh.

“Çështja e të pagjeturve për mendimin tim prej fillimit ka qenë e adresuar gabim, përderisa ti në ndërkohë që ke emëruar fëmijën e Ukshin Hotit, djalin e tij edhe pak si simbolikë, më shumë ke luajtur me simbolika sesa me rezultate konkrete”, ka deklaruar ai.

Ndër të tjera, Rrusta ka thënë se aneksi i marrëveshjes parasheh një tejkalim të së kaluarës për të dyja palët.

“Ne e kemi dëgjuar edhe vetë Andinin duke thënë se ka hasur në vështirësi dhe se kjo punë ka ngecur, sepse kornizat në të cilat ka ndodhur dialogu Kosovë-Serbi, nëse e sheh aty flitet te pika për tejkalimin e të kaluarës, aty nuk bëhet fjalë vetëm për tejkalimin e të kaluarës për ne t’i tejkalojmë atë, por e presupozon për të dyja palët njëfarë lloj barazimi të atyre që kanë bërë vrasjet dhe atyre që janë vrarë”, ka deklaruar ajo.

Ndër të tjera, Rrusta vlerëson se thelbi i marrëveshjes është pranuar dhe me këtë marrëveshje vetëm sa do të zgjatet edhe më tepër çështja e negociatave me Serbinë.

Shija e redaktorit

Radio Dukagjini i’a qet “Pikën”

Radio Dukagjini po vjen me skemë të re programore. “Pikë”, është një ndër emisionet më të reja që do të filloj në kuadër të kësaj...

Më 30 mars në librarinë “Dukagjini” mbahet promovimi i librit...

Më 30 mars, e enjte, në orën 18:00, në librarinë “Dukagjini” do të mbahet promovimi i librit “Pse s'ma ka thënë njeri më parë”, i...

Kosova dhe Izraeli ndajnë pikët; “Dardanët” nisin mbarë kualifikimet për...

Kosova pati një paraqitje solide në ndeshjen e parë të Grupit I në kualifikimet për “Euro 2024”. Në një ndeshje me emocione, Kosova arriti të...

Të fundit nga rubrika