Rusia detyrohet t’i bashkojë njësitë e varfëruara

Ministria e Mbrojtjes së Britanisë së Madhe ka thënë se Rusia është detyruar t'i bashkojë njësitë e varfëruara në veri-lindje të Ukrainës

Ditët e fundit është raportuar për rritje të luftimeve në rajonin e Donbas-it, i cili përbëhet nga Donetsk-u dhe Luhansk-u. Një pjesë e këtij territori kontrollohet nga separatistët e mbështetur nga Rusia, përcjell “BBC NEWS”.

Por, raporti i fundit i intelegjencës i Ministrisë së Mbrojtjes të Britanisë së Madhe, ka thënë se forcat ruse ende përballen me “sfida të konsiderueshme”.

Ilustrim

Ky raport thotë se “Rusia është detyruar të bashkojë dhe ridislokojë njësi të varfëruara dhe të ndryshme, nga përparimet e dështuara në veri-lindje të Ukrainës, dhe shumë nga këto njësi mund të vuajnë nga morali i dobësuar”.

Në lidhje me këtë rast, Ministria e Mbrojtjes ka thënë se “Rusia synon t’i korrigjojë çështjet që më parë kanë kufizuar pushtimin e saj, duke përqëndruar gjeografikisht fuqinë ushtarake, duke shkurtuar linjat e furnizimit dhe thjeshtuar komandën e kontrollin”.

Ilustrim

Ministria e Mbrojtjes e Britanisë së Madhe ka shtuar se forcat ruse ende përballen me “mangësitë në koordinimin taktik” , “mungesë aftësie në nivel njësie” dhe “mbështetje të paqëndreshme ajrore”.

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika