Sesioni vjeshtor i Kuvendit pritet të nisë me probleme të vjetëra, pa vota të opozitës

Partitë opozitare kanë vendosur që të mos votojnë asnjë projektligj e as marrëveshje ndërkombëtare në sesionin vjeshtor, që nisë nga kjo e enjte. Kjo sipas deputetëve të PDK-së, për keqqeverisjen e nga skandalet që kanë ndodhur. Derisa nga AAK-ja kanë thënë se nuk do të ketë asnjë hap, pa koordinim me opozitën. Monitoruesit e Kuvendit thonë se sesioni vjeshtorë do të jetë i mbingaruar pasi nis me pika të trashëguara nga sesioni i kaluar

Seanca e parë e Kuvendit të Kosovës, për sesionin e ri, atë vjeshtor është planifikuar të mbahet këtë të enjte.

Por të gjitha pikat që janë të parapara për këtë seancë pas pushimeve të deputetëve janë të sesionit të kaluar.

Monitoruesit e Kuvendit thonë se ky sesion do të nisë i ngarkuar, derisa shtojnë se ka marrëveshje e projektligje të rëndësishme që duhet patjetër të miratohen.

Naim Jakaj, Hulumtues në IKD ka thënë se “sesioni i Kuvendit po fillon me një seancë të papërfunduar nga sesioni i kaluar pra me 24 pika përreth dhe po fillon ky sesion i ngarkuar me afërsisht 58 apo 63 projektligje të cilët presin e që janë në procedurë të shqyrtimit dhe miratimit, nga ana e deputetëve të Kuvendit, në mesin e disa projektligjeve që janë vonuar janë disa marrëveshje ndërkombëtare njëra ndër to është edhe një marrveshje që ua mundëson dhjetra studentëve kosovar të marrin burs për në shtetin e francës, kjo marrveshje duhet të votohet sa më shpejtë.”

Deputetët e opozitës nuk duken shumë premtues në bashkëpunimin me deputetët e partisë në pushtet.

Hisen Berisha, nga Partia Demokratike thotë se kanë vendosur që asnjë projektligj e asnjë marrëveshje të mos e votojnë, për shkak të skandaleve të njëpasnjëshme të qeverisë.

Hisen Berisha, Deputet PDK ka potencuar se “Ne kemi vendosur moratorium me qëllim të ndaljes së kësaj qeverie, nga keqqeverisja nga dëmet që po i bëhen vendit dhe besoj që në programin tonë për ditët në vazhdim do të jetë evidentimi dhe vënia në pah e të gjitha keqqeverisjet që vijnë, nga keqpërdorimi i buxhetit, aferat, qoftë në dëmet politike që tashmë po bëhen.”

Derisa, Pal Lekaj nga AAK, thotë se qeveria duhet të ketë diskutim e koordinim me opozitës, përndryshe nuk do të votojnë asgjë.

Pal Lekaj,Deputet AAK ka potencuar se “Meqë qeveria nuk ka treguar gadishmëri që të bashkëpunoj me opozitën, që ka shpërfillur të gjitha kërkesat tona, ne në këtë sesion mendojmë që nuk do të votojmë ligje pa ndonjë koordinim paraprak, pa një marrëveshje dhe kështu i mbetet qeverisë që të përgadis ligjet që ti bie në Kuvend, por në ato raste të koordinohet me ne, përndryshe ne nuk do votojmë ligje shkel e shko.”

Veprimet e paralajmëruara nga ana e deputetëve të partive opozitare, sipas Artan Abrashit deputet nga Lëvizja Vetëvendosje, janë të palogjikshme, derisa shton se se sesioni i kaluar është ndër më të sukseshmit për nga efikasiteti dhe puna e bërë.

Artan Abrashi nga LVV, ka theksuar se “Projektligjet janë të Kosovës, ato vinë sipas një rendi të përcaktuar rregullores së punës së Kuvendit, edhe sipas ligjeve në fuqi, paraprakisht opozita është pjesë e kryesisë së Kuvendit, e cila edhe bënë rendin edhe përcakton se cka duhet të shkojë në votim, është e paarsyeshme me thënë se nuk ka pasur koordinim, kur ndoshta janë pikërisht ata opozitar që marrin pjesë, në ato mbledhje e përcaktojën rendine  ditës, unë mendoj se është thjeshtë një arsyetim koti për një bojkot opozitar që po ndodh në Kuvend.”

Sesioni pranveror i Kuvendit të Kosovës, është përmbyllur me 44 ligje të miratuara, derisa në po këtë sesion në njërën nga seancat debati kishte eskaluar në përleshje fizike.

 

 

 

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika