ShBA-ja e interesuar të vazhdojë më tutje bashkëpunimin me Policinë e Shqipërisë

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Muhamet Rrumbullaku dhe ambasadori amerikan David Wisner

Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Shqipërisë, Muhamet Rrumbullaku, gjatë të martës së 3 tetorit ka pritur në takim të ngarkuarin me punë të Ambasadës së ShBA-së, në Shqipëri, David Wisner dhe pjesëtarë të ekipit të seksioneve ligjzbatuese në këtë ambasadë.

Ky takim u zhvillua në kuadër të vazhdimit të partneritetit dhe të bashkëpunimit solid që ishte deri tani, ndërmjet forcave të rendit të ShBA-së, ambasadës së tyre në shtetin shqiptar, dhe Policisë së Shqipërisë, me qëllim garantimin e zbatimit të ligjit.

Kreu i policisë shqiptare ka falënderuar të ngarkuarin me punë të ambasadës amerikane dhe përfaqësuesit e tjerë të ambasadës, për vizitën, si dhe mbështetjen dhe besimin.

Ai, po ashtu, i siguroi ata se policia e shtetit shqiptar është partnere e besueshme e ShBA-së.

Ndërsa, theksoi se ata janë maksimalisht të angazhuar për të luftuar terrorizmin dhe krimin e organizuar, duke bashkëpunuar ngushtë me aleatët strategjikë dhe me partnerët e tjerë ndërkombëtarë.

Kurse, Wisner shprehi falënderime për Policinë e Shqipërisë, për përpjekjet e saj në luftën kundër krimit të organizuar, trafikimit të narkotikëve, si dhe angazhimin për një Shqipëri më të sigurt.

Ai bashkë me përfaqësuesit e tjerë vlerësuan bashkëpunimin që u krye deri tani ndërmjet forcave të rendit të ShBA-së, ambasadës së saj në Shqipëri, dhe policisë shqiptare, si dhe shprehën gatishmëri për ta vazhduar edhe më tej këtë bashkëpunim.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika