SHBA-ja mohon dhënien e informacioneve Ukrainës për anijen ‘’Moskva’’

Në një deklaratë të tij , sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby ka mohuar se i ka dhënë Ukrainës informacione për të fundosur anijen ruse 'Moskva'

Foto e publikuar më 18 prill, që tregon një zjarr në anijen luftarake ruse 'Moskva'

Pentagoni ka mohuar se i ka dhënë Ukrainës ”informacion specifik për shënjestrimin” për të fundosur ‘Moskva’, një kryqëzor rus me raketa të drejtuara që ishte flamuri i flotës së Moskës në Detin e Zi.

”Ne nuk i kemi dhënë Ukrainës informacione specifike për shënjestrimin e ‘Moskvës’ ”, tha sekretari i shtypit i Pentagonit, John Kirby në një deklaratë të enjten mbrëma.

“Ne nuk ishim të përfshirë në vendimin e ukrainasve për të goditur anijen ose në operacionin që ata kryen. Ne nuk kishim njohuri paraprake për qëllimin e Ukrainës për të shënjestruar anijen.”

Ukraina pretendoi se e kishte goditur anijen me dy raketa Neptun, në mes të prillit.

Anija më pas u mbyt, ndërsa po tërhiqej në port për riparime. Rusia tha se dëmtimi i anijes ishte rezultat i shpërthimit të municioneve.

”Ukrainasit kanë aftësitë e tyre të inteligjencës për të gjurmuar dhe synuar anijet detare ruse, siç bënë në këtë rast”, shtoi Kirby.

John Kirby, sekretar i shtypit i Pentagonit

Kur Ukraina shënjestroi me sukses luftanijen e çmuar të Rusisë, muajin e kaluar, me raketa lundrimi kundër anijeve, thuhet nga CNN se ata patën një ndihmë nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Disa burime të CNN, thonë se forcat ukrainase kishin pasur kontaktet e tyre me amerikanët për të marrë informacione për vendndodhjen e anijes ‘Moskva’.

Nuk është e qartë nëse SHBA-ja e dinte se Ukraina do të godiste anijen, prandaj , SHBA nuk ishte e përfshirë në atë vendim, thanë burimet.

Anija u mbyt pasi u godit nga dy raketa ukrainase më 14 prill, duke i dhënë një goditje të madhe ushtrisë ruse.

Episodi, i raportuar për herë të parë nga NBC News, pasqyron qëndrimin gjithnjë e më të prirur përpara të administratës së presidentit amerikan, Joe Biden, kur bëhet fjalë për ndarjen e inteligjencës me Ukrainën, pjesë e një ndryshimi më të gjerë të politikës drejt ndihmës së Ukrainës, për të mposhtur Rusinë me vendosmëri në fushën e betejës dhe për të dobësuar ndjeshëm ushtrinë e saj.

Por gjithashtu, ngre pyetje se cilat janë linjat e kuqe të SHBA-së dhe Rusisë, kur bëhet fjalë për mbështetjen ushtarake të SHBA-së për Ukrainën.

Thuhet se Shtetet e Bashkuara për muaj të tërë u kanë ofruar forcave ukrainase informacione për lëvizjet e trupave ruse brenda Ukrainës, duke përfshirë komunikimet e përgjuara rreth planifikimit ushtarak rus. Ai gjithashtu i siguron Ukrainës informacione të ndërgjegjësimit detar, për t’i lejuar ata të kuptojnë më mirë kërcënimin e paraqitur nga anijet ruse në Detin e Zi, shumë prej të cilave po lëshojnë raketa në territorin ukrainas.

Shija e redaktorit

Rama takohet me udhëheqësit e Katarit, i fton ata për...

Kryetari i Prishtinës, Përparim Rama ka njoftuar se së bashku me Presidenten e vendit, Vjosa Osmani është duke qëndruar në Katar për një vizitë...

Osmani uron Suedinë pasi iu hap rruga për anëtarësim në...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka uruar Suedinë pasi asaj iu hap rruga për anëtarësim në NATO, meqë Hungaria miratoi të hënën kandidaturën e...

Osmani takohet me emirin e Katarit, flasin për trajtimin e...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, është pritur në takim nga emiri i Katarit, Sheikh Tamim Bin Hamad Al Thani, me të cilin ka biseduar...

Të fundit nga rubrika