Si t’i ktheni dokumentet në PDF

PDF-të janë gjithmonë të thjeshta për t’u përdorur, dhe nuk është vështirë që të gjenerohen, sepse nuk ka ndonjë proces të ndërlikuar në to

Si t’i ktheni dokumentet në PDF

Si ta ruani dokumentin PDF në Windows

Në Windows ju mund të shkoni tek opsioni i printimit në cilindo program që gjendeni. Opsionin që duhet ta zgjidhni është “Ruaj si PDF” në listën e printerëve, të cilin mund ta ruani dhe ta shpërndani kudo.

Në Google Chrome ju duhet të klikoni te tri pikat në anën e djathtë, dhe më pas printoni dhe zgjidhni të ruani si PDF në listën e cila ju shfaqet.

Ky opsion është i njejtë pothuajse në çdo program që ju shihni në Windows, aftësia për të ruajtur si PDF është e integruar direkt në Microsoft Word për Windows, ku gjithçka që ju duhet të bëni është të zgjidhni: File, e më pas ta ruani si PDF, dhe klikoni, ruaj.

Mund të printoni një PDF nga pothuajse çdo program Windows.

Si ta ruani dokumentin PDF në Android dhe iOS

Në Android hasim Google Docs me një dokument të hapur në të cilin ju duhet të prekni tri pikat në anën e dajthtë, më pas ju duhet të zgjidhni, ndani dhe eksportoni, dhe ruaj.

Opsioni klasik print-as-PDF është i disponueshëm edhe në Android, pasi të keni shtypur Share. Kjo ju dërgon juve të printoni dhe nga aty të zgjidhni që ta ruani si PDF.

Google Docs për Android

Ndërsa, përmes iPhone-it tuaj, ju keni disa mënyra për të krijuar PDF. Nga aplikacioni Files që gjindet në iOS, ju mund t’i konvertoni imazhet në skedarë PDF duke e klikuar dhe duke zgjedhur Krijo PDF, PDF do të ruhet më pas në vendin e njejtë si imazhi origjinal.

Por, ju mund ta përdorni edhe funksionin Print në iOS, për të kthyer çdo gjë në PDF. Kjo gjë mund të bëhet shumë lehtë në çdo aplikacion që ju e përdorni, pasi mundësia vjen gjithmonë para jush ku ju mund ta shtypni butonin share dhe përmes këtij butoni do të ju shfaqet opsioni Printo.

Konvertimi nga imazhi në PDF në iOS

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika