Të paktën dhjetë persona kanë vdekur shkaku i një orteku në Austri

Të paktën dhjetë persona kanë vdekur si pasojë e një orteku në një resort të skive në Austri

Shërbimet e urgjencës pranë vendit të ngjarjes

Një ortek ka varrosur të paktën 10 persona në një vendpushim skish në Austrinë perëndimore, thotë policia.

Një person është shpëtuar, por kërkimi për të mbijetuar po vazhdon në resortin Lech-Zuers, shtuan ata, shkruan BBC.

Zyrtarët thanë se rreth 100 persona janë përfshirë në kërkim, i cili përfshin gjithashtu disa helikopterë dhe ekipe shpëtimi me qen.

Paralajmërimet për ortekët kanë qenë në vend gjatë gjithë fundjavës së Krishtlindjeve në zonë.

Orteku ndodhi rreth orës 15:00 me orën lokale (16:00 GMT) në një lartësi prej 2,700 m (8,858 këmbë).

Shija e redaktorit

Hapet Baza Ajrore e NATO-s në Kuçovë të Shqipërisë

Më 4 mars u hap zyrtarisht baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, një “investim i madh që do të shërbejë për përmirësimin dhe modernizimin...

Mogherini bëhet me nënshtetësi shqiptare

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i ka ofruar rektores së Kolegjit të Evropës, Federica Mogherini, nënshtetësinë shqiptare. Ai e ka falënderuar për këtë projekt të...

Realizohet fotografia familjare e samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit në samitin “Ukrainë-Europa Juglindore”, që po mbahet në kryeqytetin e Shqipërisë, Tiranë, kanë realizuar “fotografinë familjare” Presidenti i Ukrainës,  Vlodymyr...

Të fundit nga rubrika