Thaçi për Izet Mexhitin: Dikur kërkonte ndihmë prej meje për një rast korrupsioni

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare, Menduh Thaçi ka thënë nuk mund ta akuzojnë atë për lista të zeza persona që kanë qasje familjare në “korrupsion masiv”.

Thaçi ka treguar se si kryetari i Lëvizjes Demokratike në Maqedoni të Veriut, Izet Mexhiti, – që është pjesë e opozitës shqiptare, VLEN – i ka “kërkuar” të ndërhyjë një një rast ‘të korrupsionit masiv”.

“Opozitën në këto zgjedhje e kam të rrejshme. Izeti i ngatërron gjërat, ai ka qef të më lidh me lista të zeza në këto listat modern për korrupsion, kjo është e qartë. Babai i Izet Mexhitit, është i arrestuar në vitin 2007 për korrupsion masiv. Izeti erdhi te unë t’i them Sasho Mijallkovit dhe Gruevskit t’i them të bëjnë diçka. Kryetari i Komunës së Cairit, Visar Ganiu, ka kërkuar ndihmë për bashkëshorten e tij për shkak të diplomës fallco”, ka deklaruar Thaçi.

Thaçi iu ka përgjigjur edhe kritikave se ka bërë koalicion me BDI-në e Ali Ahmeti, duke thënë se se PDSh-ja dy herë e ka përkrahur BDI-në zgjedhje lokale.

Prandaj sipas Thaçit, bashkëpunimi i partisë së tij me Frontin Evropian është i duhuri.

“Kam pritur që kritikohem për koalicionin tonë me BDI-në, me Frontin Evropian. Mirëpo kësi bashkëpunime ka pasur edhe në Gjermani, edhe në Greqi edhe në Kosovë. PDSH-ja dy herë në zgjedhje lokale e ka mbështetur BDI-në, ka qenë përkrahje e hapur dhe transparente. Kjo PDSH është vendimmarrëse në këto qeveri, sepse ju e dini që kur u bë numri 60, u bënë 61. Pas zgjedhjeve presidenciale pres që te fillojmë t’i nxjerrim ato programet parlamentare, ta diskutojmë çështjen e kushtetutës, të diskutojmë për ekonomi, të diskutojmë për oferta konkrete e jo gjithmonë për tema për tërë Ballkanin”, ka thënë Thaçi.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika