Trenat më të shpejtë në botë

Hekurudhat janë alternativa më efektive për udhëtimet deri në më shumë se një mijë kilometra, brenda këtij artikulli do të mund të lexoni për trenat më të shpejtë në gjithë botën

Ilustrim

Ndërsa bota përballet me ndryshimet klimatike, fluturimet me distanca të shkurtra duken gjithnjë e më jotërheqëse për shumë udhëtarë. Fenomeni flygskam (turpi i fluturimit) që filloi në Skandinavi tashmë po frymëzon shumë udhëtarë që të reduktojnë varësinë e tyre nga linjat ajrore.

Derisa dikush të provojë të kundërtën, hekurudhat me shpejtësi të lartë janë alternativa më efektive për udhëtimet ajrore për udhëtime deri në 1100 kilometra (700 milje). Transferimi i pasagjerëve ndërmjet qendrave të qytetit me shpejtësi 290 km/h (180 mph) ose më shumë, ofron një kombinim bindës të shpejtësisë dhe komoditetit.

Aftësia e hekurudhave për të lëvizur shpejt një numër të madh njerëzish e bën atë shumë më efikas se konceptet e paprovuara dhe me kapacitet të ulët si Hyperloop.

Që nga vitet 1980, qindra miliarda dollarë janë investuar në hekurudhat e reja me shpejtësi të lartë dhe me kapacitet të lartë në të gjithë Evropën dhe Azinë, të krijuara nga Shinkansen e Japonisë dhe Train a Grand Vitesse (TGV) në Francë.

Në dekadën e fundit, Kina është bërë lideri i padiskutueshëm botëror, duke ndërtuar një rrjet prej 38,000 kilometrash të hekurudhave të reja që arrijnë pothuajse në çdo cep të vendit.

Spanja, Gjermania, Italia, Belgjika dhe Anglia po zgjerojnë rrjetin evropian me vende të tjera që pritet të pasojnë deri në vitet 2030.

Në vitin 2018, Afrika fitoi hekurudhën e saj të parë me shpejtësi të lartë me hapjen e linjës Al-Boraq në Marok dhe Egjipti duket se do t’i bashkohet klubit përpara fundit të viteve 2020.

Diku tjetër në botë, Koreja e Jugut, Arabia Saudite dhe Tajvani kanë krijuar rrugë me shpejtësi të lartë dhe India, Tajlanda, Rusia dhe Shtetet e Bashkuara janë ndër një grup në rritje të vendeve të angazhuara për ndërtimin e hekurudhave të reja ku trenat do të lëvizin midis qyteteve të mëdha me shpejtësi prej më shumë se 250 km/h (155 mph).

Por ku mund të udhëtoni me trenat më të shpejtë në botë në vitin 2022?

1: Shanghai Maglev – 460 km/h/286 mph (Kinë)

Treni publik më i shpejtë në botë është gjithashtu unik, është e vetmja lidhje në botë që aktualisht transporton pasagjerë duke përdorur levitacion magnetik (Maglev) në vend të rrotave konvencionale të çelikut në shina çeliku.

Duke lidhur aeroportin Pudong të Shangait me stacionin e Longyang Road në qendër të qytetit, ai ka një shpejtësi maksimale komerciale prej 460 km / orë, duke përfunduar udhëtimin 30 kilometra në vetëm shtatë minuta e gjysmë.

Bazuar në teknologjinë gjermane, trenat Maglev fluturojnë përgjatë një trase të ngritur, magnetët e fuqishëm ofrojnë një udhëtim super të qetë dhe pa fërkime.

Duke përdorur përvojën e fituar nga më shumë se një dekadë funksionimi të rregullt, Kina tani ka zhvilluar trenat e saj Maglev me shpejtësi 600 km/h (373 mph) dhe ka plane ambicioze për një rrjet Maglevs, duke përfshirë një linjë midis Shangait dhe Hangzhou.

Kina debuton trenin më të shpejtë në botë

2: CR400 ‘Fuxing’ — 350 km/h/217 mph (Kinë)

Përveçse mburret me rrjetin më të gjatë të linjave të shpejtësisë së lartë në botë, Kina tani ka trenat më të shpejtë të planifikuar në planet.

Trenat CR400 “Fuxing” ecin me një maksimum komercial prej 350 km/h (217 mph), por kanë arritur me sukses 420 km/h (260 mph) në provë. Një deklaratë e synimit nga industria e lulëzuar e teknologjisë hekurudhore të Kinës, trenat Fuxing janë zhvilluar nga gjeneratat e mëparshme të trenave me shpejtësi të lartë, të cilët bazoheshin në teknologjinë e importuar nga Evropa dhe Japonia.

Deri në 16 makina të gjata me një kapacitet maksimal prej 1,200 pasagjerësh, kjo familje mbresëlënëse trenash është e mbushur me veçori të reja, duke përfshirë argëtimin në sedilje, ekrane xhami inteligjente, karikimin e pajisjes me valë, “kabina inteligjente” dhe madje variante të dizajnuara për kushte ekstreme të motit. dhe funksionimin autonom — ky i fundit është trenat e vetëm automatikë me shpejtësi të lartë në botë.

Variantet më të shpejta CR400 janë vendosur aktualisht në linjat kryesore Pekin-Shanghai-Hong Kong dhe Pekin-Harbin.

3: ICE3 — 330 km/h/205 mph (Gjermani)

Ilustrim

Marka e Gjermanisë me famë botërore InterCity Express (ICE) mbulon një familje të madhe trenash të shpejtë të vendosur në një shumëllojshmëri të gjerë rrugësh.

Megjithatë, anëtari më i shpejtë i familjes “Ëhite Ëorm” është ICE3 330 km/h (205 mph), i cili ekziston që nga viti 1999. Këto makina të hijshme janë ndërtuar për shpejtësinë e lartë 180 kilometra (110 milje) Këln-Frankfurt. linjë dhe kanë shtrydhur kohët e udhëtimit midis dy qyteteve nga dy orë e 30 minuta në vetëm 62 minuta që nga viti 2002.

Shpejtësia normale e funksionimit është 300 km/h (186 mph), por ICE3 janë të autorizuar të shtyjnë deri në 330 km/orë kur vrapojnë vonë. Një maksimum prej 368 km/h (229 mph) u arrit gjatë testeve. Çelësi i performancës së ICE3 janë 16 motorët elektrikë të shpërndarë në trenin me tetë makina, i cili jep një fuqi masive 11,000 kuajfuqi.

Flota ICE3 operon në të gjithë Gjermaninë dhe përfshin trena për linjat ndërkombëtare, që lidhin qytetet kryesore gjermane me Parisin, Amsterdamin dhe Brukselin.

Dizajni përbën gjithashtu bazën e familjes së trenave të shpejtësisë së lartë Siemens “Velaro”, e cila është shitur në Spanjë, Rusi, Turqi, Kinë dhe Eurostar për trenat e saj të gjeneratës së dytë ndërkombëtare.

4: TGV — 320 km/h/198,5 mph (Francë)

Ilustrim

Franca është mbajtësja për një kohë të gjatë e rekordit botëror të shpejtësisë për trenat konvencionalë, i vendosur në një shpejtësi mahnitëse 574.8 km/h (357 mph) më 3 prill 2007. Me 150 metra në sekondë që është pothuajse dyfishi i maksimumit normal të planifikuar të Train a Grand Vitesse ( Shërbimet TGV), të njohura në të gjithë globin si një pionier i teknologjisë së hekurudhave me shpejtësi të lartë.

Rrjeti i parë i dedikuar me shpejtësi të lartë në Evropë është ende më i njohur dhe më i suksesshmi i tij, duke u shtrirë edhe përtej kufijve të Francës. Industria hekurudhore franceze ka shtyrë në mënyrë progresive kufijtë e asaj që është e mundur me trenat konvencionalë që nga Lufta e Dytë Botërore, duke thyer rekordet ekzistuese në 1955 (331 km / h), 1981 (380 km / h) dhe 1990 (515.3 km / orë).

Sot, linjat me shpejtësi të lartë rrezatojnë nga Parisi në Lyon, Marsejë, Bordo, Nante, Strasburg, Lille, Bruksel dhe Londër me trena që lëvizin deri në 320 km / orë në disa rrugë. Gjatë 40 viteve të fundit, trenat kanë evoluar përgjatë disa brezave ndërsa rrjeti është zgjeruar.

TGV-të portokalli portokalli të viteve 1980 i kanë lënë vendin trenave “Duplex” më të avancuar me kapacitet të lartë, të aftë për të punuar në vendet fqinje, duke përfshirë Gjermaninë, Zvicrën dhe Spanjën.

Hekurudhat me shpejtësi të lartë janë gjithashtu një sukses i madh eksporti, me teknologjinë TGV që shitet në Spanjë, Korenë e Jugut, Tajvan, Marok, Itali dhe Shtetet e Bashkuara gjatë 30 viteve të fundit.

5: JR East E5 — 320 km/h/200 mph (Japoni)

Ilustrim

Japonia prezantoi botën me konceptin e hekurudhave të reja me shpejtësi të lartë në 1964 dhe vazhdon të jetë një lider global, duke shtyrë kufijtë e shpejtësisë, kapacitetit dhe sigurisë në linjat e saj Shinkansen.

Ndërsa shumica e Shinkansen aktualisht operojnë me një maksimum prej 300 km / h (186 mph), E5 “Bullet Trains” të Hekurudhave të Japonisë Lindore (JR East) vrapojnë deri në 320 km / orë (200 mph) në Tohoku Shinkansen, i cili shkon në veri nga Tokio. në Shin-Aomori.

Çdo tren ka 731 vende dhe 32 motorë elektrikë me induksion që japin një fuqi mbresëlënëse prej 12,900 kuajsh. Të ndërtuara nga aliazh alumini i lehtë, E5-të kanë “suspension aktiv”, duke i lejuar ata të negociojnë kthesat me shpejtësi më të larta.

Hunda jashtëzakonisht e gjatë e makinave lëvizëse ishte projektuar për të reduktuar zhurmat zanore të krijuara kur trenat hyjnë në tunele me shpejtësi të madhe.

Të prezantuara në vitin 2011, u ndërtuan 59 trena dhe që nga viti 2016 ata janë përdorur gjithashtu në veri të Aomorit në Hokkaido Shinkansen, i cili është i lidhur me ishullin kryesor të Japonisë Honshu nga tuneli Seikan nënujor 54 kilometra (33.5 milje) nën ngushticën Tsugaru. .

6: ‘Al Boraq’ 320 km/h/198,5 mph (Marok)

Ilustrim

Hekurudha e parë, dhe deri më tani e vetmja, e dedikuar me shpejtësi të lartë në Afrikë u hap në nëntor 2018, duke lidhur qytetin port të Tangierit me Kazablankën në Marok.

I quajtur ‘Al-Boraq’ sipas një krijese mitike që bartte profetët islamikë, shërbimi është faza e parë e rrjetit të planifikuar të vendit prej 1500 kilometrash (930 milje) me shpejtësi të lartë.

Derivatet franceze të trenave elektrikë me dy kate TGV Euroduplex funksionojnë me shpejtësi deri në 320 km/h (200 mph) në një linjë të re të dedikuar prej 186 kilometrash (116 milje) midis Tangier dhe Kenitra.

Projekti prej 2 miliardë dollarësh përfshinte gjithashtu një përmirësim të seksionit ekzistues prej 137 kilometrash (85 milje) midis Rabatit dhe Casablancas për shpejtësi më të larta, duke reduktuar kohën e udhëtimit nga 4 orë 45 minuta në vetëm 2 orë 10 minuta.

Pasi të ndërtohet linja e re e propozuar për në Casablanca, koha e udhëtimit do të shkurtohet në vetëm 90 minuta.

Al-Boraq mban gjithashtu rekordin e shpejtësisë hekurudhore afrikane — gjatë testeve të para-shërbimit në 2017, një nga 12 trenat e ndërtuar nga Alstom preku 357 km / orë (222 mph) në linjën e re — më shumë se dyfishi i shpejtësisë së çdo treni tjetër më të shpejtë aktualisht në kontinentin afrikan.

7: AVE S-103 — 310 km/h/193 mph (Spanjë)

Ilustrim

Spanja iu bashkua klubit të shpejtësisë së lartë në 1992 duke përdorur teknologjinë TGV të importuar nga Franca. Që atëherë, ajo ka zhvilluar trenat e saj super të shpejtë dhe ka ndërtuar rrjetin më të gjatë në Evropë të linjave të dedikuara në distanca të gjata, duke rrezatuar nga Madridi në Sevilje, Malaga, Valencia, Galicia dhe Barcelona.

AVE, shkurt për Alta Velocidad Espana (Spanjisht Shpejtësi e Lartë), por edhe fjala spanjolle për zog, zakonisht funksionon me një maksimum komercial prej 310 km/h (193 mph). Krenaria e flotës janë trenat S-102 Talgo dhe S-103 “Velaro”, ky i fundit një i afërm më i fuqishëm i ICE3 të Gjermanisë.

Të çertifikuar për një shpejtësi maksimale prej 350 km/h (217 mph) dhe me një kapacitet prej 404 vendesh, S-103 ndajnë shërbimet midis dy qyteteve më të mëdha të Spanjës me trenat me shpejtësi të lartë Talgo S-102.

Në korrik 2006, një S-103 vendosi rekordin e shpejtësisë hekurudhore spanjolle prej 404 km/h (251 mph) — në atë kohë një rekord botëror për një tren komercial të pasagjerëve të pamodifikuar.

Për shumë dekada, hekurudhat spanjolle ishin të njohura për shpejtësitë e tyre të ulëta dhe vonesat e gjata, por gjatë 30 viteve të fundit AVE ka transformuar udhëtimet në distanca të gjata në të gjithë vendin dhe me rrjetin që zgjerohet përsëri për të arritur në të gjitha cepat e vendit, revolucioni duket vendosur për të vazhduar.

8: KTX 305 km/h/190 mph (Koreja e Jugut)

Ilustrim

Që nga viti 2004, Koreja e Jugut ka zgjeruar shpejt rrjetin e saj të hekurudhave me shpejtësi të lartë, duke anashkaluar linjat klasike ku terreni i vështirë i bënte udhëtimet të ngadalta dhe jo konkurruese.

Duke filluar me itinerarin Seul-Busan në 2004, trenat KTX mund të operojnë me shpejtësi deri në 330 km/h (205 mph), megjithëse kufiri i zakonshëm është 305 km/h (190 mph). Trenat e gjeneratës së parë KTX-I, bazuar në teknologjinë franceze TGV, kanë përgjysmuar kohën e udhëtimit Seul-Busan nga mbi katër orë në vetëm dy orë e 15 minuta.

Koreja e Jugut është një nga vetëm katër vendet në botë që ka zhvilluar një tren të aftë për të ecur me mbi 420 km/h (260.4 mph), së bashku me Francën, Japoninë dhe Kinën. Një prototip i gjeneratës së re HEMU-430X arriti 421.4 km / orë në 2013, duke mposhtur rekordin e mëparshëm të shpejtësisë hekurudhore koreane prej 352.4 km / orë të vendosur nga një tren i gjeneratës së dytë KTX HSR-350x.

Trenat më të fundit përdorin teknologjinë vendase dhe kanë kabina të mbyllura me presion dhe xham të trefishtë për të reduktuar zhurmën dhe për të eliminuar shqetësimin në tunelet e shumta.

Me deri në dy nisje çdo orë në rrugët kryesore dhe trenat me deri në 20 makina, KTX është një sistem tranziti masiv me shpejtësi të lartë që transporton qindra miliona pasagjerë në vit. Trenat KTX gjithashtu lidhin Seulin me Gëangju, Mokpo dhe Yeosu në jug të vendit dhe Gangneung në verilindje – ky i fundit i ndërtuar për t’i shërbyer qytetit pritës të Lojërave Olimpike Dimërore të Pyeongchang në 2018.

9: Trenitalia ETR1000 — 300 km/h/186 mph (Itali)

Ilustrim

Trenat me shpejtësi të lartë Frecciarossa (Shigjeta e Kuqe) mahnitëse të Hekurudhave Shtetërore Italiane u prezantuan në vitin 2017 si përgjigje ndaj një rivali të ri në pronësi private.

Të projektuar për një shpejtësi maksimale prej 400 km/h (250 mph), ata i përmbushin emrin e tyre me një dizajn të thjeshtëzuar si shigjeta, fuqi 10,000 kuaj fuqi dhe performancë elektrizuese.

Edhe pse i autorizuar për një shpejtësi maksimale prej 360 km/orë në shërbimin e pasagjerëve, një tren arriti shpejtësinë 394 km/h (245 mph) në testim në vitin 2016.

Trenat 200 metra të gjatë kanë 457 vende në katër klasa, duke filluar nga standardi komod deri tek biznesi, premium dhe ekzekutiv, këto të fundit me vetëm 10 kolltuqe të mbështetur dhe shërbim në sedilje.

Shërbimet Red Arroë operojnë në të gjithë rrjetin e shpejtësisë së lartë në formë T të Italisë, duke lidhur Torino, Milano dhe Venecia në veri me Bolonja, Firence, Romë dhe Napoli.

Oraret normale komerciale kërkojnë vetëm një maksimum prej 300 km/h (186 mph), por edhe kjo ka revolucionarizuar udhëtimet ndërqytetëse në Itali, duke rritur ndjeshëm pjesën e tregut të hekurudhave në linjat kryesore si Milano-Romë dhe duke kontribuar në rënien e fundit të transportuesit kombëtar. Alitalia .

Pas testimeve të gjera gjatë dy viteve të fundit, Hekurudhat Shtetërore Italiane do të shkojnë ballë për ballë me TGV-të franceze në linjën Milano-Paris në 2022, me trenat Red Arroë që ofrojnë një alternativë bindëse për TGV-të e vjetruara.

Një grup tjetër i Shigjetave të Kuqe po dërgohet në Spanjë, ku ata do të konkurrojnë me shërbimet vendase AVE dhe Ouigo Espana në rrugët me shpejtësi të lartë që rrezatojnë nga Madridi.

10: Hekurudha me shpejtësi të lartë Haramain — 300 km/h/186 mph (Arabia Saudite)

Ilustrim

Nxehtësia mbytëse dhe stuhitë e rërës nuk ju duken menjëherë si mjedisi ideal për trenat elektrikë të sofistikuar me shpejtësi të lartë, por Hekurudha e Arabisë Saudite Haramain me shpejtësi të lartë (HHR) lidh qytetet e shenjta të Mekës dhe Medinës me shpejtësi deri në 300 km/h (186). mph).

Duke përdorur 35 trena Talgo të ndërtuar në Spanjë, të modifikuar posaçërisht për funksionimin në shkretëtirë në temperatura deri në 50 Celsius (122 Farenheit), udhëtimi prej 450 kilometrash (279 milje) zgjat vetëm dy orë.

Çdo tren ka 13 makina me 417 pasagjerë në klasë ekonomike ose biznes dhe HHR ka një kapacitet prej 60 milionë pasagjerësh në vit. Kjo aftësi për të shkatërruar turmën vihet në provë gjatë Haxhit, pelegrinazhi vjetor në Mekë gjatë të cilit më shumë se dy milionë muslimanë vizitojnë vendet e shenjta të qytetit. Që nga hapja e HHR në 2018 , ajo është bërë një mënyrë popullore për të udhëtuar mes Medinës dhe Mekës, nuk është çudi kur udhëtimi ekuivalent rrugor mund të zgjasë deri në 10 orë.

 

Shija e redaktorit

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Xhubleta shqiptare në 110- vjetorin e Pavarësisë bëhet pjesë Komitetit...

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti, përmes një videoje të publikuar në llogarinë zyrtare të Ministrisë së Kulturës në Facebook, ka bërë të...

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Kardiologu Çelaj për vdekjen e 17-vjeçarit në fushë: Ne e...

Kardiologu Sulejman Çelaj ka folur për rastin e vdekjes së futbollistit të ‘Trepçës 89, Erion Kajtazi. https://www.dukagjini.com/nderron-jete-ne-fushe-futbollisti-17-vjecar-erion-kajtazi/ Përmes një lidhje direkte në emisionin “Dueli Botëror” në...

FIFA nis procedurë disiplinore ndaj Serbisë, por jo edhe ndaj...

FIFA ka iniciuar procedurë disiplinore kundër Federatës së Futbollit të Serbisë. Kështu ka bërë të ditur shtëpia botërore e futbollit, të hënën e pesë dhjetorit,...

Të fundit nga rubrika