Ukrainasit pastrojnë shtëpitë e shkatërruara nga mbeturinat

Në qytetin e Chernihiv, banorët filluan të pastrojnë mbeturinat nga shtëpitë e tyre në një përpjekje për të rindërtuar jetën pas vuajtjes nga aktiviteti i rëndë ushtarak rus

77-vjeçarja ukrainase duke pastruar shtëpinë e saj

Shtëpitë dhe strukturat në qytet, rreth 100 milje në verilindje të Kievit, u shkatërruan nga granatimet e rënda ruse.

Kjo ndodhi përpara se forcat ruse të zvogëlojnë ndjeshëm aktivitetin e tyre ushtarak në zonë, në fund të muajit mars.

Banorët tani kanë filluar ngadalë të mendojnë për rindërtimin.

Për 77-vjeçaren Anna Selivon, ky do të jetë një rrugëtim i vështirë. Asaj nuk i ka mbetur asnjë nga familjarët, përveç një nipi që i bën vizitat.

Çatia e shtëpisë së saj të vogël u shkatërrua tërësisht nga sulmet ajrore dhe tani ajo po pastron ngadalë shtëpinë e saj me një karrocë të vogël.

“Isha ulur aty, u hodha jashtë, nuk ka asgjë, gjithçka është në zjarr, nuk është mirë. Një grua tha – Ti je e fortë, mund ta kapërcesh këtë. Por, unë nuk mundem, nuk mund ta kapërcej këtë, nuk mund të jesh e fortë kur je vetëm.”

Rusia i quan veprimet e saj në Ukrainë një “operacion special” për çarmatosjen dhe “denazifikimin” e Ukrainës.

Ukraina dhe aleatët e saj perëndimorë e quajnë këtë një pretekst të pabazë për një luftë agresioni.

Shija e redaktorit

Presidentja Osmani nderohet me Çmimin e Evropës nga Fondacioni Pan-Europian

Fondacioni Fondacioni Pan-Evropian Richard Coudenhove-Kalergi i ka ndarë Presidentes së Kosovës Vjosa Osmani, çmimin e ‘Evropës’, për përkushtimin e saj ndaj raporteve me partnerët...

Nis ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë...

Ka filluar ceremonia e diplomimit të gjeneratës së 59-të të Policisë së Kosovës. Sot diplomojnë 445 kadetë të Policisë së Kosovës. Kryeministri i Republikës së Kosovës,...

Policia konfirmon arrestimin e Akil Gjakovës

Policia e Kosovës, ka arrestuar xhudistin Akil Gjakova, si të dyshuar për veprën penale dhunë në familje. Lajmin për Portalin Dukagjini e ka konfirmuar zëdhënësi...

Të fundit nga rubrika