Ushtarët rusë vrasin dy civilë para se të plaçkisin një biznes

Dy ushtarë rusë kanë vrarë dy civilë të paarmatosur teksa po largoheshin nga një takim

Ushtarët rusë qëlluan dy civilë të paarmatosur teksa po largoheshin pas një takimi në periferi të kryeqytetit ukrainas të Kievit.

Ky rast është duke u hetuar si një krim lufte nga prokurorët ukrainas, transmeton CNN.

Civilët vdiqën pas të shtënave, njëri ishte pronari i shitësve të automjeteve i cili u grabit, por familja e tij nuk dëshiron të bëhet emri me dije. Tjetri i qëlluar ishte Leonid Oleksiyovych Plyats, një 68- vjeçar që punonte roje në atë vend.

Vajza e tij, Julia, nuk mbahet që të shikojë videon e vdekjes së babait të saj, por ajo po e ruan që një ditë t’u tregojë fëmijëve të saj se sa të pashpirtë ishin pushtuesit.

“Ata janë xhelatët”, tha ajo për CNN. “Është e tmerrshme sepse babai im ishte një civil, ai ishte 68 vjeç, një njeri paqësor i paarmatosur”.

Videoja është verifikuar nga CNN.

Vrasja është kapur edhe në këndvështrime të tjera, pamjet nga kamerat e sigurisë shfaqin përpjekjen fillestare ruse për të marrë Kievin në mars. Në rrugën kryesore për në kryeqytet, luftimet ishin të ashpra ndërsa forcat ukrainase luftuan me trupat ruse dhe cisternat për të ndaluar avancimin.

Por ajo që ndodhi jashtë koncesionit të makinave më 16 mars nuk ishte një betejë mes ushtarëve apo edhe ushtarëve dhe civilëve të armatosur.
Tek video e verifikuar shihen pesë ushtarë rusë që mbërrijnë dhe përpiqen të hyjnë në biznese duke qëlluar në brava dhe duke thyer xhamin.
Ndërsa pronari i afrohet me duar të ngritura, ata e ndalojnë dhe duket se e kontrollojnë për armë. Më pas mbërrin Plyats. Duket se ka një bisedë përpara se ushtarët të largohen dhe dy civilët të fillojnë të kthehen në vendrojën e tyre.
Pastaj të paktën dy nga ushtarët vijnë prapa burrave dhe hapin zjarr. Të dy civilët bien në tokë.
Përveç vrasjes, videoja tregon edhe shumë sjellje joprofesionale nga grupi prej pesë ushtarësh, të identifikuar si anëtarë të forcës pushtuese nga uniformat e tyre, analiza se kush kontrollonte çfarë zone në atë kohë dhe deklaratat e dëshmitarëve.
Ushtarët rusë pastrojnë dhe grabisin një biznes, në një skenë nga videoja e sigurisë.

Ata shihen brenda në dyqan duke hequr parzmoren e trupit dhe duke parë nëpër sirtarë dhe tavolina. Një burrë rrëmben nga një raft një kapelë dhe e vendos. Dy burra pinë pije dhe me sa duket bëjnë dolli me njëri-tjetrin.

Shija e redaktorit

Bujar Osmani, kandidat i BDI-së për president në Maqedoninë e...

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti, ka bërë të ditur se Bujar Osmani do të jetë kandidati i partisë së tij në...

Komandanti i Gardës së Ajova-s bashkë me gjenerallejtënant Jashari shohin...

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), gjenerallejtënant Bashkim Jashari, së bashku me komandantin e Gardës së Ajova-s, gjeneral major Stephen E. Osborn,...

Kreshnikët e Shalës së Bajgorës

Ulërima e 300 spartanëve dhe mbretit Lenoidhas, i trimërohet e me cinizëm i buzëqesh vdekjes, tash e 2500 vjet. Shaljanët, mund të kenë dëgjuar për...

Të fundit nga rubrika