Ushtarët rusë vrasin dy civilë para se të plaçkisin një biznes

Dy ushtarë rusë kanë vrarë dy civilë të paarmatosur teksa po largoheshin nga një takim

Ushtarët rusë qëlluan dy civilë të paarmatosur teksa po largoheshin pas një takimi në periferi të kryeqytetit ukrainas të Kievit.

Ky rast është duke u hetuar si një krim lufte nga prokurorët ukrainas, transmeton CNN.

Civilët vdiqën pas të shtënave, njëri ishte pronari i shitësve të automjeteve i cili u grabit, por familja e tij nuk dëshiron të bëhet emri me dije. Tjetri i qëlluar ishte Leonid Oleksiyovych Plyats, një 68- vjeçar që punonte roje në atë vend.

Vajza e tij, Julia, nuk mbahet që të shikojë videon e vdekjes së babait të saj, por ajo po e ruan që një ditë t’u tregojë fëmijëve të saj se sa të pashpirtë ishin pushtuesit.

“Ata janë xhelatët”, tha ajo për CNN. “Është e tmerrshme sepse babai im ishte një civil, ai ishte 68 vjeç, një njeri paqësor i paarmatosur”.

Videoja është verifikuar nga CNN.

Vrasja është kapur edhe në këndvështrime të tjera, pamjet nga kamerat e sigurisë shfaqin përpjekjen fillestare ruse për të marrë Kievin në mars. Në rrugën kryesore për në kryeqytet, luftimet ishin të ashpra ndërsa forcat ukrainase luftuan me trupat ruse dhe cisternat për të ndaluar avancimin.

Por ajo që ndodhi jashtë koncesionit të makinave më 16 mars nuk ishte një betejë mes ushtarëve apo edhe ushtarëve dhe civilëve të armatosur.
Tek video e verifikuar shihen pesë ushtarë rusë që mbërrijnë dhe përpiqen të hyjnë në biznese duke qëlluar në brava dhe duke thyer xhamin.
Ndërsa pronari i afrohet me duar të ngritura, ata e ndalojnë dhe duket se e kontrollojnë për armë. Më pas mbërrin Plyats. Duket se ka një bisedë përpara se ushtarët të largohen dhe dy civilët të fillojnë të kthehen në vendrojën e tyre.
Pastaj të paktën dy nga ushtarët vijnë prapa burrave dhe hapin zjarr. Të dy civilët bien në tokë.
Përveç vrasjes, videoja tregon edhe shumë sjellje joprofesionale nga grupi prej pesë ushtarësh, të identifikuar si anëtarë të forcës pushtuese nga uniformat e tyre, analiza se kush kontrollonte çfarë zone në atë kohë dhe deklaratat e dëshmitarëve.
Ushtarët rusë pastrojnë dhe grabisin një biznes, në një skenë nga videoja e sigurisë.

Ata shihen brenda në dyqan duke hequr parzmoren e trupit dhe duke parë nëpër sirtarë dhe tavolina. Një burrë rrëmben nga një raft një kapelë dhe e vendos. Dy burra pinë pije dhe me sa duket bëjnë dolli me njëri-tjetrin.

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika