Vërshime në Junik, rrezikon të dalë nga shtrati lumi Erenik

Nënkryetari i Komunës së Junikut, Besart Tofaj, ka kërkuar që qytetarët  e kësaj komune të kenë më shumë kujdes pasi për shkak të vërshimeve të shiut mund të rritet niveli i ujit Erenik dhe rrezikon te dal nga shtrati

Lumi Erenik, Komuna e Junikut

Vërshimet e shiut kanë përfshirë edhe komunën e Junikut, nënkryetari i kësaj komune ka kërkuar nga qytetarët e Junikut që të kenë kujdes më të shtuar.

Ai gjithashtu ka thënë se niveli i ujit ne Lumin Erenik mund të rritet dhe se rrezikon të dalë nga shtrati.

“Ju lutemi për kujdes të shtuar për shkak të reshurave të dendura të shiut që kanë përfshirë Komunën tonë, e që ka bërë që niveli i ujit në Lumin Erenik të rritet e që pastaj rrezikon edhe të dal nga shtrati”, ka thënë nënkryetari i Junikut, Besart Tofaj.

Ai u kërkoi gjithashtu qytetarëve të Junikut që në rast të ndonjë emergjente të thërrasin ekipet emergjente të zjarrfikësve apo edhe Policinë e Kosovës.

“Krahas thirrjes për kujdes ju lutemi që në rast të ndonjë emergjence të lajmëroni Zjarrfikëset (193) apo edhe Policinë e Kosovës (192). Kjo gjendje mund të vazhdoj edhe në ditën në vijim sepse sipas IHMK-së, zonat më të rrezikuara nga vërshimet janë në Dukagjin, qytetet Gjakovë, Junik, Deçan, Pejë, Istog, Klinë, Malishevë dhe Rahovec”, ka vazhduar Tofaj.

Ai gjithashtu ka shpërndarë një video ku shihet lumi Erenik dhe uji i rrëmbushem i shkaktuar nga reshjet e shiut.

Shija e redaktorit

Me pushkë e me penë – 110 vjet shtet

Gjithçka, nisi më 28 Nëntor të vitit 1443. Në këtë ditë, heroi kombëtar i shqiptarëve, Gjergj Kastrioti, ngriti flamurin e shqiponjës dykrenare mbi Kalanë e...

“Nëntori i Ftohtë” i regjisor Ismet Sijarina, nga tash e...

Filmi i metrazhit të gjatë artistik “Nëntor i ftohtë” me regjisor Ismet Sijarina, është bërë pjesë e Netflix International, shërbimit të transmetimit të shfaqjeve...

ANIMA – udhëtim nëpër majat e letërsisë

Kolana ANIMA e shtëpisë botuese “Dukagjini” është një përmbledhje e librave më të mirë botërorë të letërsisë klasike, në kuptimin gjenuin të fjalës. E...

Më të lexuarat

Paralajmërohet largimi i flamujve kombëtarë nga Xhamia e Bellopojës, imami...

Vendosja e flamujve kombëtarë për nder të 28 Nëntorit, në xhaminë e fshatit Bellopojë, nuk po i pëlqen të gjithëve. Kështu të paktën pretendon Imami...

Kush është lojtari më i mirë në botëror deri më...

I ftuar në emisionin “Dueli Botëror”, trajneri i njohur Ismet Munishi ka treguar se cili futbollist i ka pëlqyer më së shumti deri më...

E jashtëzakonshme, Kameruni e barazon rezultatin ndaj Serbisë për 2...

Kameruni ka arritur ta barazojë rezultatin ndaj Serbisë. Gjithçka, filloi nga supergoli i Vincent Aboubakar, i është shënuar në minutën e 64-të. Aboubakar ka shënuar...

Të fundit nga rubrika