Vuçiq: Bisedimet e vështira në Bruksel sapo kanë filluar

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, ka thënë se bisedimet e "vështira" në Bruksel sapo kanë filluar

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, bisedimet në takimin me përfaqësuesin e lartë të BE-së për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, dhe me emisarin e BE-së për dialog, Miroslav Lajçak, i ka quajtur të vështira.

Kështu shkroi shkurtimisht ai në një postim në llogarinë e tij në Instagram, duke thënë se bisedimet e vështira në Bruksel sapo kanë nisur.

“Bisedimet e vështira në Bruksel sapo kanë filluar”, shkroi ai.

Ndryshe, në Bruksel po zhvillohen takime fillimisht ndaras e më pas për të vazhduar me takimin e përbashkët.

Temë diskutimi ky takim do të ketë zbatimin e Marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve.

Takimi vjen në kohën e tensioneve të larta në veri të Kosovës. Situata atje është acaruar qysh nga fundi i majit.

Atëkohë, grupe serbësh kishin nisur protestat për të kundërshtuar vendosjen e kryetarëve shqiptarë – nën përcjelljen e policisë – në zyrat e komunave në veri.

Këta kryetarë kanë dalë nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të prillit që janë mbajtur në Mitrovicë të Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq, por që janë bojkotuar nga popullata lokale serbe.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika