Zgjidhet ushtruesi i detyrës për Kryeprokuror të Shtetit

Prokurori Besim Kelmendi, është zgjedhur ushtrues detyre në pozitën e Kryeprokurorit të Shtetit, nga Këshilli Prokurorial i Kosovës. Kelmendi do ta mbajë këtë pozitë deri në një vendim tjetër të KPK-së

Besim Kelmendi, UD i Kryeprokurorit të Shtetit

Këshilli Prokurorial i Kosovës, (KPK), e ka caktuar ushtrues detyre në pozitën e Kryeprokurorit të Shtetit, prokurorin Besim Kelmendi.

Detyrën ai do ta ushtrojë deri në një vendim të ri të KPK-së.

Sot (të enjten), i ka përfunduar mandati 7-vjeçar, kryeprokurorit, Aleksandër Lumezi. Më 6 prill të këtij viti KPK, kishte votuar Blerim Isufaj për Kryeprokuror të ri të Shtetit, ai ishte vlerësuar me 98 pikë, duke u bërë kandidati më i votuar për këtë pozitë.

Isufaj, nga KPK-ja, është propozuar për dekretim te presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani.

Presidentja, sipas ligjit, e bën emërtimin, por mund edhe të mos e bëjë. Lëvizja Vetëvendosje kërkon që procesi të përsëritet nga pika zero.

Në lidhje me zgjedhjen e Isufajt, kishte reaguar Bashkimi Evropian si dhe organizatat joqeveritare vendore, të cilat kishin shprehur dyshimet e tyre për mënyrën e përzgjedhjes së tij.

Presidentja Vjosa Osmani, së fundi kishte organizuar një takim me OJQ-të, për të diskutuar në lidhje me përzgjedhjen e kryeprokurorit të ri.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika