Zvicra rrëmben fitoren e parë në Katar kundër Kamerunit

Zvicra ka shënuar fitore me rezultat 1-0 kundër Kamerunit në ndeshjen e parë hapëse në Katar

Kombëtarja e Zvicrës ka fituar ndeshjen e parë kundër Kamerunit, me rezultat 1:0.

Sulmuesi nga Kosova, Xherdan Shaqiri arriti të triumfojë me asistimin e parë për përfaqësuesen e Zvicrës në kuadër të Kampionatit Botëror “Katar 2022”.

Ndërsa, gola vendimtare e fitores u shënua nga Breel Embolo, i cili meqë ka lindur në Kamerun, refuzoi të festonte golin e shënuar kundër tyre.

Xherdan Shaqiri është lojtari i dytë zviceran që bën paraqitje në 4 Botërorë të ndryshëm, pas Valon Behramit.

Ndeshja ishte e baraspeshuar përgjithësisht, por Kameruni kishte rastet më të rrezikshme. Por, kjo nuk zgjati shumë pasi në pjesën e dytë Zvicra dominoi plotësisht.

Granit Xhaka gjatë ndeshjes së parë në Katar kundër Kamerunit

Kështu kombëtarja zvicerane arriti të marrë tri pikët e para në Kupën e Botës. Ky është një fillim i mbarë për Zvicrën e kapitenit kosovar, Granit Xhaka, i cili u mundua fuqishëm që skuadra e tij të triumfojë.

Kjo ishte ndeshja e parë e Grupit G, aty ku bëjnë pjesë edhe Brazili e Serbia, të cilat do të luajnë këtë të enjte me fillim nga ora 20:00.

Aktualisht helvetikët janë liderë në Grupin G, derisa në mbrëmje pritet të zhvillohet ndeshja Brazil – Serbi.

Analizat

Pse ndeshja Zvicër- Serbi ka të bëjë në të vërtet...

Serbia dhe Zvicra u përballen në raundin e fundit të ndeshjeve të grupeve në Kupën e Botës 2022 në atë që është bërë një...

Cilat skuadra janë kualifikuar në fazën eliminatore të Kupës së...

Kampionati Botëror për Kupën e Botës në Katar ka filluar më datën 20 Nëntor, dhe deri  të premten e 2 Dhjetorit janë zhvilluar afro...

A e kaloi topi vijën? Nata dramatike e ndeshjes Spanjë...

Goli i diskutueshëm i Japonisë kundër Spanjës që vulosi përparimin e tyre në 16-shen e Kupës së Botës, dhe e bëri Gjermaninë të rrëzohej,...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika