AAK nuk do të marr pjesë në Kuvend për asnjë votim

Lideri i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka thënë se grupi parlamentar i partisë së tij, nuk do të marrë pjesë në asnjë votim në Kuvend, deri sa të themelohet Komisioni hetimor për sektorin e energjisë.

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, njoftoi të martën se deputetët e kësaj partie nuk do të marrin pjesë në asnjë votim në Kuvend, pa u themeluar Komisioni hetimor parlamentar për sektorin e energjisë.

Këtë e bëri të ditur përmes konferencës për media, ku Haradinaj tha se formimi i këtij komisioni u pengua nga ana e Qeverisë dhe se nga dhjetëra miliona euro janë shpenzuar për ta paguar rrymën në veri të vendit.

“Edhe pse vendi ka hyrë në një krizë të thellë ekonomike, sot të gjithë jemi dëshmitarë se ndodhi ajo që nuk duhej të ndodhte. Qeveria e pengoi themelimin e Komisionit hetimor parlamentar për shpenzimet në subvencionimin e sektorit të energjisë. Për këto arsye dhe shumë të tjera, Grupi Parlamentar i AAK-së nuk do të marrë pjesë në asnjë votim deri në themelimin e këtij Komisioni”, u shpreh i pari i AAK-së në konferencën para gazetarëve.

Ai përmendi edhe disa çështje të tjera si Ligji i Pagave dhe projekti i gazsjellësit amerikan, duke thënë se si parti janë të shqetësuar nga “disa situata të rrezikshme që i ka krijuar Qeveria e Kosovës dhe kryeministri Kurti”.

Ramush Haradinaj, kreu i partisë së AAK-së

Haradinaj për Ligjin e pagave gjithashtu shtoi se duhet të rriten 30% më shumë.

“Jemi të shqetësuar për vonesën për hyrje në fuqi të strategjisë së sigurisë kombëtare. Jemi po ashtu të shqetësuar që qeveria po vazhdon ta mbajë të bllokuar projektin për gazin amerikan. Jemi të shqetësuar se pse kryeministri po e bllokon një projekt amerikan dhe në këtë mënyrë po i rrezikon marrëdhëniet me SHBA-në dhe sigurinë e vendit Jemi të shqetësuar edhe për vonesën e Ligjit të Pagave”, deklaroi Haradinaj.

Konferenca për media nga kreu i partisë AAK erdhi si pasojë e mosvotimit në seancën e së martës për Komisionin Hetimor për energji, të iniciuar nga PDK-ja, ku të gjitha partitë opozitare e kishin lëshuar sallën.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika