BE propozon miratimin e buxhetit për vitin 2023

Më 15 nëntor Parlamenti Evropian dhe Këshilli i Bashkimit Evropian, me propozim të Komisionit Evropian, arritën një marrëveshje për buxhetin e Bashkimit për vitin 2023. Marrëveshja përfshin zotime prej 186.6 miliardë euro dhe pagesa prej 168.7 miliardë euro

Komisioni i Bashkimit Evropian (BE) dhe eurodeputetët mirëpresin marrëveshjen e arritur.  Marrëveshja përfshin zotime prej 186.6 miliardë euro dhe pagesa prej 168.7 miliardë euro.

Pasi të miratohet, buxheti do t’i mundësojë Bashkimit të sigurojë fonde të konsiderueshme për të zbutur pasojat serioze të luftës së agresionit të Rusisë kundër Ukrainës në atë vend dhe, përveç kësaj, në vendet jugore dhe në shtetet anëtare në jug të unionit.

Ai gjithashtu do të mbështeste rimëkëmbjen e vazhdueshme të qëndrueshme nga pandemia e koronavirusit dhe do të mbronte dhe krijonte vende pune.
Do të inkurajonte investime të mëtejshme në një Evropë më të gjelbër, më dixhitale dhe më elastike dhe, në të njëjtën kohë, do të mbronte njerëzit më të cenueshëm në lagje dhe në mbarë botën.
Afati i fundit për arritjen e marrëveshjes ka qenë mesnata e 14 nëntorit por sipas njoftimit zyrtar negociatorët kanë rënë dakord kohë më parë.

Buxheti i dakorduar gjatë datës së 15 nëntorit përfshin fondet se kur mund të bëhet ndikimi më i madh në përputhje me nevojat më të rëndësishme të shteteve anëtare të Bashkimit Evropian dhe partnerëve në gjithë botën.

Disa nga pikat që u diskutuan dhe ranë dakord gjatë të martës janë si vijon:

 • Drejtimi i 14.7 miliardë euro për të mbështetur fqinjët tanë dhe zhvillimin dhe bashkëpunimin ndërkombëtar. Marrëveshja përfshin rritje të synuara për Instrumentin e Fqinjësisë për Bashkëpunim Ndërkombëtar – Evropa globale (12.3 miliardë euro), duke synuar Ukrainën dhe Moldavinë, dhe Programin e Ndihmës Humanitare (1.8 miliardë euro) për adresimin e krizave në mbarë botën;
 • 1.5 miliardë euro për Fondin për Azilin, Migracionin dhe Integrimin dhe 956.8 milionë euro për Fondin e Menaxhimit të Integruar të Kufirit për të rritur bashkëpunimin në menaxhimin e kufijve të jashtëm, si dhe politikën e migracionit dhe azilit, duke përfshirë mbështetjen për Shtetet Anëtare që pranojnë refugjatët nga Ukraina;
 • 3 miliardë euro për lehtësinë Lidh Evropën për infrastrukturën moderne të transportit me performancë të lartë për të lehtësuar lidhjet ndërkufitare, [me theks të veçantë në forcimin e korsive të solidaritetit BE-Ukrainë dhe zinxhirin e energjisë në përgjigje të krizës energjetike, që plotëson propozimin prej 20 miliardë eurosh REPowerEU];
 • 295.2 milion € për Lëvizshmërinë Ushtarake për të përmirësuar lëvizshmërinë civile dhe ushtarake;
 • 3.7 miliardë euro për Erasmus+ për të investuar te të rinjtë, përfshirë nxënësit dhe studentët që ikin nga Ukraina, si dhe 332.8 milionë euro për sektorët e kulturës dhe krijimtarisë përmes programit Evropa e Kreativitetit;
 • 62.9 miliardë euro angazhime për të mbështetur rimëkëmbjen e vazhdueshme duke nxitur investimet në integrimin ekonomik, social dhe territorial;
 • 53.6 miliardë euro për Politikën e Përbashkët Bujqësore dhe 1.1 miliardë euro për Fondin Evropian të Detit, Peshkimit dhe Akuakulturës, për fermerët dhe peshkatarët e Evropës, si dhe për të forcuar qëndrueshmërinë e sektorëve agro-ushqimor dhe të peshkimit dhe për qëllimin që është e nevojshme të të sigurojë menaxhimin e krizës;
 • 12.4 miliardë euro për programin European Vision, për të mbështetur kërkimin e Bashkimit në fusha të tilla si shëndetësia, sektori dixhital, industria, hapësira, klima, energjia dhe lëvizshmëria;
 • 602.8 milionë euro për Programin e Tregut të Vetëm për të mbështetur ndërmarrjet e vogla dhe të mesme në të gjithë Bashkimin;
 • 739.3 milion € për programin EU4Health për të mbështetur Bashkimin Evropian të Shëndetit dhe për të ofruar një përgjigje gjithëpërfshirëse ndaj nevojave shëndetësore të qytetarëve evropianë;
 • 1.5 miliardë euro nën Fondin e Tranzicionit të Drejtë për të siguruar që kalimi në neutralitetin e klimës funksionon për të gjithë dhe 755.5 milionë euro nën programin LIFE për të mbështetur mjedisin dhe për të vepruar për klimën;
 • 309.9 milion € për Fondin e Sigurisë së Brendshme, 945.7 milion € për Fondin Evropian të Mbrojtjes për të mbështetur autonominë strategjike dhe sigurinë e Evropës dhe 157.0 milion € për Përforcimin e Industrisë Evropiane të Mbrojtjes përmes Veprimit të Përbashkët të Prokurimit.
 • Së bashku me buxhetin e vitit 2023, institucionet e Bashkimit ranë dakord të miratojnë ndryshimet e propozuara për buxhetin e vitit 2022, siç është përshkruar nga Komisioni në fillim të këtij viti. Pasi të ketë përfunduar procesi i miratimit, Komisioni do të jetë në gjendje të vazhdojë të mbështesë dhe të ndihmojë Ukrainën, të ndihmojë shtetet anëtare më të prekura nga fluksi i migrantëve dhe refugjatëve nga Ukraina, gatishmërinë e Forcimit të Sindikatave për zjarret në pyje, t’i përgjigjet shpërthimet aktuale të gripit të shpendëve dhe murtajës së derrave dhe adresojnë sfidat shtesë që dalin nga konteksti i përgjithshëm makroekonomik.
 • Komisioni Evropian: Shifrat e shprehura në milion €, me çmime korrente

Sa i përket buxhetit vjetor të  vitit 2023, shtetet anëtare të BE-së do të vazhdojnë mbështetjen nga instrumenti i rimëkëmbjes dhe qëndrueshmërisë, thuhet ndër të tjera në njoftimin zyrtar të Bashkimit Evropian.

Komisioni i Bashkimit Evropian propozoi me 9 nëntor një paketë mbështetëse për Ukrainën në vlerë deri në 18 miliardë euro për vitin 2023.

Komisionari Johannes Hahn, përgjegjës për buxhetin e BE-së, tha: “Ne po vazhdojmë të paraqesim shuma të jashtëzakonshme financimi për të mbështetur rimëkëmbjen e Evropës dhe për të trajtuar sfidat aktuale dhe të ardhshme. Buxheti mbetet një mjet i rëndësishëm që Unioni ka në dispozicion për të ofruar vlerë të qartë të shtuar në jetët e njerëzve. Ai e ndihmon Evropën të formojë një botë në ndryshim, në të cilën ne po punojmë së bashku për paqen, prosperitetin dhe vlerat tona evropiane”.

Çfarë do të ndodhë më pas?

Projekt buxheti 2023, i nxitur nga NextGenerationEU, është krijuar për t’iu përgjigjur nevojave më të rëndësishme të rimëkëmbjes së Shteteve Anëtare të BE-së dhe partnerëve tanë në mbarë botën. Këto mjete financiare do të vazhdojnë të rindërtojnë dhe modernizojnë Bashkimin Evropian dhe të forcojnë statusin e Evropës si një aktor i fortë global dhe partner i besueshëm.

Propozime shtesë për të financuar ndikimin e luftës në Ukrainë si nga jashtë ashtu edhe nga brenda do të paraqiten më vonë gjatë vitit, mbi bazën e një vlerësimi më të saktë të nevojave, sipas konkluzioneve të Këshillit Evropian të 31 majit 2022.

Këshilli i Bashkimit Evropian dhe Parlamenti Evropian tashmë do të miratojnë zyrtarisht buxhetin vjetor për vitin 2023.
Për sa i përket votimeve në seancë plenare, me të cilën do të përfundojë procesi, aktualisht është planifikuar për 23 nëntor 2022.

 

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Fury mposht Chisoran, mbron titullin botëror të peshave të rënda

Boksieri britanik, Tyson Fury, ka mposhtur Derek Chisoran ​​për të mbrojtur titullin e tij WBC, të peshave të rënda. Meçi ka zgjatuar deri në raundin...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Tentim grabitje e armatosur në një market të Gjilanit

Një tentim grabitje ka ndodhur në komunën e Gjilanit, më saktësisht në marketin Tina. Punëtorët e marketit ia kanë dalë t'ia marrin armën nga dora...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Të fundit nga rubrika