Beogradi, mundësi e bisedimeve Rusi – Ukrainë

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergey Lavrov

Të hënën, ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergey Lavrov, ka dhënë një intervistë për mediumet serbe, ku ishte shprehur se Rusia është e gatshme të shqyrtojë një takim me Ukrainën në qytetet e tjera, duke përfshirë edhe Beogradin.

Sipas Lavrov-it, Beogradi është vend i mirë për bisedime të paqes me Ukrainën, dhe se për Rusinë do të ishte i pranueshëm.

“Vendi i negociatave duhet të jetë i pranueshëm për të dyja palët. Ne kemi mbajtur tre raunde bisedimesh ballë për ballë në Bjellorusi, pastaj ka pasur edhe disa video konferenca’’.

‘’Tashmë është arritur një marrëveshje për takimin e Stambollit, e cila pasqyron një pikë gjeografike, në të cilën mundësitë e të dyja palëve kanë përkuar. Edhe pse ne jemi të gatshëm të shqyrtojmë lokacione të tjera, përfshirë Beogradin”, deklaroi kreu i diplomacisë së Federatës Ruse.

Anne McElvoy: How Volodymyr Zelensky became face of the free world | Evening Standard
Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelenskyy

Nga ana tjetër, Presidenti i Ukrainës, Volodymir Zelenskyy, ka kohë që po kërkon bisedime të drejtpërdrejta me presidentin e Rusisë, Vladimir Putin, dhe së fundi ka thënë se këto bisedime nuk bën të mbahen në Rusi e Ukrainë e as në Bjellorusi, sikurse deri më tash.

Më herët gjatë ditës, Dimitry Peskov, një zëdhënës i presidentit të Federatës Ruse, tha se negociatat midis delegacioneve ruse dhe ukrainase në Stamboll ka shumë të ngjarë të mbahen nesër, më 29 mars.

Serbia është ndër të paktat shtete evropiane që ka refuzuar t’i bashkohet Perëndimit për sanksione ndaj Rusisë, të cilat i janë vënë, si pasojë e pushtimit që e ka nisur më 24 shkurt ndaj Ukrainës. Fluturimet ajrore në mes të Evropës dhe Rusisë janë ndërprerë, si rezultat i sanksioneve të vendosura.

Serbia është i vetmi vend evropian që ka linja të rregullta të fluturimeve me Rusinë dhe se nuk është pajtuar të vendosë sanksione në pajtim me Bashkimin Evropian.

Pse Rusia nisi luftën në Ukrainë dhe çfarë kërkon Putin? – Abc News
Pamje nga lufta në Ukrainë

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika