Çahet ura qe lidh fshatrat në Deçan nga vërshimet e mëdha

Ura në Vranoc të Vogël të Deçanit raportohet se nga reshjet e mëdha të shiut është çarë në mes, nga kjo mund të rrezikohen banorët që kalojnë tek fshatrat tjerë

Pamje nga ura e shembur në Pejë

Reshjet e mëdha të shiut kanë shkaktuar përmbytje edhe në komunën e Deçanit, ku tani raportohet se është çarë në mes ura që lidh fshatrat e kësaj komune.

Kjo çarje rrezikon që banorët e fshatit Vranoc të Vogël të mos kenë mundësin të kalojnë për në fshatrat tjerë.

Kryesisht zona e Dukagjinit është vërshuar nga reshjet e mëdha, në dy qytete situata aktualisht raportohet edhe nga banorët se është shumë më e rëndë ku tashmë sasia e ujit ka përfshirë shumë lagje.

Në qytetin e Pejës dhe atë të Istogut situata duket të jetë pak më e rënduar siç shihet edhe në fotot dhe videot që shfaqin këto vërshime, raporton Portali Dukagjini.

Pamje nga ura e shembur në Pejë

Vërshimet e shiut kanë përfshirë edhe komunë e Junikut, nënkryetari i kësaj komune ka kërkuar ka qytetarët e Junikut që te kenë kujdes më të shtuar.

Ai gjithashtu ka thënë se niveli i ujit ne Lumin Erenik mund të rritet e rrezikon të dalë nga shtrati.

Lumi Erenik, Komuna e Junikut

“Ju lutemi për kujdes të shtuar për shkak të reshurave të dendura të shiut që kanë përfshirë Komunën tonë, e që ka bërë që niveli i ujit në Lumin Erenik të rritet e që pastaj rrezikon edhe të dal nga shtrati”, ka thënë nënkryetari i Junikut, Besart Tofaj.

Ndërsa, Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Prishtina” , ka njoftuar se si shkak i reshjeve të dendura atmosferike Fushë Kosova mbetet pa furnizim me ujë duke filluar nga ora 10:00.

Sipas tyre, kjo situatë do zgjasë deri në përmirësimin e situatës me turbullirë.

Po ashtu, sipas tyre se kjo situatë e bën të pamundur trajtimin e ujit në Shkabaj,  e në të njëjtën kohë çrregullime të furnizimit me ujë do të ketë edhe komuna e Drenasit.

Ndërkaq, pasojat e reshjeve të mëdha të shiut të shtunën e 20 nëntorit ka bërë që banorët e Mitrovicës të mbesin pa ujë.

Shija e redaktorit

Gazetari i RTV Dukagjinit, Dardan Idrizi shpallet fitues i çmimit...

Në ditën e shënimit të 20 vjetorit të themelimit të Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës (AGK), kjo organizatë ka mbajtur një event, në të...

Fotografia familjare e Samitit në Tiranë

Siç e do zakoni, pjesëmarrësit e Samitit në Tiranë për Ballkanin Perëndimor dhe Bashkimit Evropian, kanë realizuar "fotografinë familjare" në ambientet e Hotel Marriott,...

Çfarë do t’i sjellin Kosovës ujditë në samitin e BE-së...

Të martën e 6 dhjetorit, samiti në Tiranë do të jetë i pari midis Bashkimit Evropian dhe Ballkanit Perëndimor që zhvillohet në territorin e...

Më të lexuarat

BE merr ‘anë’ në raportet mes Kosovës dhe Serbisë

Emrimi i Nenad Rashiq, Ministër për Kthim dhe Komunitete nga Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka ardhur një muaj pas bojkotimit të institucioneve të...

Zotëria i parë i Kosovës për Vuçiqin: Ish-Ministri i “kasapit...

  Zotëria i parë i Kosovës, Prindon Sadriu ka shpërndarë një lajm në rrjetin e tij social Facebook, ku presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq e...

Serbia gjobitet nga FIFA për Kosovën

Federata e Futbollit të Serbisë është gjobitur nga FIFA të mërkurën për deklarata politike të  bëra në kuadër të Kupës së Botës që po...

Të fundit nga rubrika