DASH i zhgënjyer me mungesën e përparimit në dialog

Departamenti Amerikan i Shtetit është shprehur i zhgënjyer për mungesën e progresit në raundin e ri të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve

Bisedimet Kosovë-Serbi. Bruksel, 14 shtator 2023.

Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH), ka shprehur zhgënjim për mungesën e përparimit në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë për normalizimin e marrëdhënieve.

Një zëdhënës i Departamentit Amerikan të Shtetit për Radion Evropa e Lirë ka theksuar rëndësinë e respektimit të obligimeve të dy vendeve sipas Marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve që u arrit më herët këtë vit.

Në deklaratë, ai gjithashtu ka theksuar se është koha që të shihet një përparim konkret në implementimin e marrëveshjeve të mëparshme, duke përfshirë Marrëveshjen e Ohrit dhe themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe.

“Presim që të dyja vendet t’i marrin seriozisht obligimet e tyre me Marrëveshjen për normalizimin e marrëdhënieve, që kanë arritur më herët këtë vit. Koha po kalon. Ne duam të shohim përparim në obligimet ekzistuese dhe të mëparshme, të ndërmarra në dialog dhe me Marrëveshjen e Ohrit, duke përfshirë këtu themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe”, ka thënë një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit për REL-in.

Po ashtu, nga Departamenti amerikan i Shtetit thuhet se ata do të vazhdojnë konsultimet me partnerët evropianë për hapat e ardhshëm dhe që dialogu i lehtësuar nga BE-ja mbetet rruga më e mirë përpara për Kosovën dhe Serbinë.

“Ne do të konsultohemi brenda dhe me partnerët tanë evropianë për hapat e ardhshëm”, thuhet nga ana e tij.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, u takuan të enjten në Bruksel me ndërmjetësimin e shefit të politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, dhe të dërguarit të BE-së për dialogun, Mirosllav Lajçak.

Takimi kishte për qëllim zbatimin e Marrëveshjes Bazë për normalizimin e marrëdhënieve, por nuk solli asnjë rezultat të qartë, sipas Borrell.

Sipas Borrell, shkak i mungesës së progresit ishte që kryeministri Kurti nuk e pranoi propozimin e BE-së për zbatimin e njëkohshëm të obligimeve që dalin nga kjo marrëveshje, ndërsa presidenti Vuçiq e pranoi atë.

Borrell bëri të ditur se Kurti këmbënguli në kërkesën për njohjen de-facto të Kosovës nga Serbia si hap të parë, ndërsa Vuçiq insistoi për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë.

Kurti “nuk ka qenë i gatshëm që të ecë përpara me fillimin e një procesi të besueshëm për themelimin e Asociacionit”, ka deklaruar Borrell.

LEXO EDHE: Kurti për emisarët e BE-së: Pranuan kushtëzimin e Serbisë për Asociacionin

Në konferencat e ndara për media, Kurti dhe Vuçiq akuzuan njëri-tjetrin për mungesën e progresit.

Kurti ka shprehur shqetësimin se Serbia po kushtëzonte procesin me kërkesën për Asociacionin, ndërsa Vuçiq ka theksuar se Kurti po e shmang formimin e Asociacionit, duke e cilësuar këtë si çështje themelore.

Shija e redaktorit

Rama: Mirëmengjes me përulje e nderim për Afrim Bunjakun

“MIRËMËNGJES me përuljen me nderim për efektivin e Policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku, i cili dha jetën në krye të detyrë”. Kështu ka shkruar kryeministri  Shqipërisë...

Tragjedia e 24 shtatorit, sulmi terrorist dhe vrasja e policit...

Këtë të hënë, më 25 shtator, u vendos të shpallet ditë zie shtetërore, derisa i gjithë vendi u trondit nga një sulm terrorist. Tragjedia vazhdoi...

Nora Gjakova, e artë në Grand Slamin e Bakusë

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova, ka fituar medaljen e artë ne Grand Slamin e xhudos, që po mbahet në Baku të Azerbajxhanit Gjakova e mposhti gjeorgjianen...

Të fundit nga rubrika