Gary Lineker në Katar për të ‘raportuar, jo mbështetur’ turneun e diskutueshëm

Ish-kapiteni i Anglisë, Gary Lineker, ka thënë se ai është në Katar për të "raportuar, jo për të mbështetur" Kupën e Botës dhe do të diskutojë çështjet rreth turneut "të ndotur" në transmetim. Linker pas mbërritjes në Katar dhe tha se ndihet "pothuajse surreale" me fillimin e Kupës së Botës vetëm dy ditë larg, duke shtuar se është "shumë ndryshe" nga edicionet e mëparshme të turneut.

Gary Lineker

Gary Lineker thotë se ai është në Katar për të “raportuar, jo për të mbështetur” Kupën e Botës dhe do të diskutojë çështjet rreth turneut “të ndotur” në transmetim.

Vendi pritës është kritikuar për qëndrimin e tij ndaj marrëdhënieve të të njëjtit seks, për të drejtat e njeriut dhe trajtimin e punëtorëve migrantë.

Lineker tha se kishte një “ndjenjë të pakëndshme” rreth turneut.

“Kjo është puna jonë që të vijmë ta raportojmë dhe t’u tregojmë njerëzve se për çfarë bëhet fjalë në shtëpi dhe shpresojmë në një mënyrë të drejtë,” tha ai.

Duke folur me redaktorin sportiv të BBC-së, Dan Roan, prezantuesi i Match of the Day, Lineker tha: “Ka çështje të rëndësishme rreth këtij Botërori, padyshim me çështjet e të drejtave të njeriut, çfarë ka ndodhur me ndërtimin e stadiumeve dhe të drejtave të punëtorëve dhe homofobisë dhe gjëra të ndryshme kanë këtu.

“Jam mësuar me këtë pasi kam kaluar pjesën më të madhe të jetës sime në përgatitjen e Kupave të Botës duke folur për çështje të tjera përveç futbollit, por kur futbolli fillon, ju prireni të ndaloni së foluri për të. Por kështu funksionon larja sportive. duhet të jesh i kujdesshëm”.

Katari është akuzuar për larjen e sportit – akti i përdorimit të sportit për të përmirësuar reputacionin dhe për të projektuar një imazh pozitiv të një vendi – por organizatorët e Kupës së Botës kanë premtuar hapje dhe përfshirje.

Duke iu referuar pushtimit të Krimesë nga Rusia para Kupës së Botës së fundit në 2018, ish-kapiteni i Anglisë Lineker shtoi: “Ndjeva se ishim të stërlodhje në Rusi. Nuk mendoj se bota u ngrit në këmbë për atë që kishte ndodhur në Krime dhe unë përfshihem në të.

Lineker, i cili ishte golashënuesi më i mirë në Meksikë 86, mbërriti në Katar të premten dhe tha se ndihet “pothuajse surreale” me fillimin e Kupës së Botës vetëm dy ditë larg, duke shtuar se është “shumë ndryshe” nga edicionet e mëparshme të turneut.

Protestat paqësore janë planifikuar nga disa lojtarë, ndërsa anglezi Harry Kane, Gareth Bale i Uellsit dhe tetë kapitenët e tjerë të ekipeve evropiane do të mbajnë shiritat “One Love”, për të promovuar diversitetin dhe përfshirjen në një vend ku homoseksualiteti është i paligjshëm.

Analizat

Brazili përballet me Zvicrën pa Neymarin

Brazili, i mbështetur nga një fitore 2-0 kundër Serbisë në ndeshjen e tyre hapëse, do të kërkojë të rezervojë vendin e tij në 16-shen...

Musiala tregon sërish potencialin e tij teksa impresionon ndaj Spanjës

I mahnitshëm dhe i pashoq, adoleshenti gjerman, Jamal Musiala, tani ka etiketën si "Lionel Messi i ardhshëm". 19-vjeçari luajti një rol kyç në shtyrjen e...

Të gjitha gabimet e Meksikës në ndeshjen kundër Argjentinës

Që në momentin e parë që tifozët e Meksikës panë ndeshjen startuese të Gerardo Martinos kundër Argjentinës, shumica u habitën nga vendimi i tij...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika