Izraeli vazhdon sulmin ajror në Rafah, 12 të vdekur vetëm në orët e fundit

Sulmi vazhdueshëm i Izraelit në Rafah, ka shkaktuar vdekjen e të paktën 12 palestinezëve vetëm në orët e fundit

Palestinezët bëjnë rrugën e tyre teksa inspektojnë dëmet pasi forcat izraelite u tërhoqën nga një pjesë e kampit të refugjatëve Jabalia, pas një bastisjeje, në Rripin verior të Gazës, 30 maj 2024. REUTERS/Mahmoud Issa

Forcat izraelite kryen sërish një sulm ajror në qytetin e Rafahut në Gazën jugore të enjten, duke shkaktuar vdekjen e të paktën 12 palestinezëve, sipas mjekëve të Gazës.

Sulmi ndodhi në kontekstin e një ofensive më të gjerë të forcave izraelite në zonën kufitare të Rafahut.

Izraeli thuhet të ketë marrë kontrollin e një zone tampon në kufirin ndërmjet Gazës dhe Egjiptit, duke shtuar tensionet në zonën e konfliktit të armatosur.

Strehim në plazh – Palestinezët kërkojnë lehtësim nga sulmet dhe nxehtësia

Strehim në plazh – Palestinezët kërkojnë lehtësim nga sulmet dhe nxehtësia, foto Al Jazeera.

Sulmet ajrore izraelite janë duke vazhduar në të gjithë Rripin e Gazës këtë javë, duke vrarë dhjetëra njerëz.

Me pothuajse askund në enklavën palestineze për t’u konsideruar i sigurt, disa në Deir el-Balah në Gazën qendrore po përpiqen të gjejnë strehim nga bombardimet, si dhe nga nxehtësia, në plazh.

Të paktën 45 të vrarë nga sulmi izraelit në Rafah

Ushtria izraelite ka njoftuar se ka goditur “dy ndërtesa ushtarake” të përdorura nga Hezbollahu në zonat Houla dhe Maroun al-Ras në Libanin jugor.

Nuk raportuan ndonjë viktimë nga sulmi, por ka thënë se qëlloi për të “larguar një kërcënim në një numër zonash të ndryshme në Libanin jugor”.

Ndërsa, tre varre masive janë zbuluar në spitalin al-Shifa në qytetin e Gazës, me 30 trupa pa kokë mes tyre.

Tre varre masive janë zbuluar gjithashtu në Spitalin Nasser në Gazën jugore dhe një tjetër varr masiv në spitalin Kamal Adwan në Beit Lahiya, Gaza veriore – duke e çuar totalin në shtatë.

Ushtria izraelite thotë se nuk ka bërë asgjë të keqe. Por zhvarrosjet në këto vende sugjerojnë një sprovë të rëndë për palestinezët.

Netanyahu zotohet ta vazhdojë luftën pavarësisht dënimit ndërkombëtar të sulmit në Rafah

Shija e redaktorit

Spanja kampione e Evropës për herë të katërt

Ka mbaruar super ndeshja mes Spanjës dhe Anglisë në kuadër të finales së Kampionatit Evropian 2024. Pas një loje fantastike, Spanja ka përmbyllur ndeshjen me...

Spanja në finale, mposht Francën

Kombëtarja e Spanjës ka arritur kualifikimin në finale të Euro 2024, pasi mposhti me rezultat 2:1 kombëtaren e Francës në gjysmëfinale. Në pjesën e dytë...

Ballkani triumfon në ndeshjen e parë kualifikuese në Ligën e...

Ballkani ka fituar 2-1 ndaj Santa Coloman në 1/8 e fazës kualifikuese në Ligën e Kampionëve. Ndeshja nisi me një ritëm të qetë, por që...

Të fundit nga rubrika