Kërcënimi i FIFA-s i bën ekipet e Kupës së Botës të mos kenë shirita “One Love”

Vetëm disa orë përpara se lojtarët e parë me shirita në krahë në mbështetje të fushatës "One Love" të dilnin në fushë , organi drejtues i futbollit paralajmëroi se do t'u jepeshin menjëherë kartonët e verdhë – dy prej të cilëve çojnë në përjashtimin e një lojtari nga ajo lojë dhe gjithashtu tjetër

Sulmuesi i Anglisë, Harry Kane

Kërcënimi i FIFA-s për ndëshkim në fushë për lojtarët i shtyu skuadrat e Kupës së Botës të tërhiqeshin të hënën dhe të braktisnin një plan që kapitenët e tyre të mbanin shirita që shiheshin si një qortim për rekordin e të drejtave të njeriut të kombit pritës Katar.

Vetëm disa orë përpara se lojtarët e parë me shirita në krahë në mbështetje të fushatës “One Love” të dilnin në fushë , organi drejtues i futbollit paralajmëroi se do t’u jepeshin menjëherë kartonët e verdhë – dy prej të cilëve çojnë në përjashtimin e një lojtari nga ajo lojë dhe gjithashtu tjetër.

Kjo ndryshoi llogaritjen për shtatë skuadrat evropiane, të cilat mund të kenë pritur thjesht të gjobiten. Shfaqjet janë shkelje e rregullave të FIFA-s.

Asnjë lojtar nuk kishte shiritat “One Love” të hënën, megjithëse Anglia Harry Kane mbante shiritin “Pa diskriminim” të miratuar nga FIFA, i cili u ofrua si kompromis në ndeshjen me Iranin.

Ishte mosmarrëveshja e fundit që kërcënoi të errësonte lojën në fushë. Që kur iu dha e drejta e organizimit të Kupës së Botës në vitin 2010, Katari konservator mysliman është përballur me një sërë kritikash , duke përfshirë trajtimin e tij ndaj punëtorëve migrantë dhe grave me pagë të ulët dhe shtypjen e fjalës së lirë. Ajo u vu nën kritika të veçanta për kriminalizimin e homoseksualitetit.

Vendimi erdhi tre ditë pasi shitja e birrës në stadiume u ndalua papritur nën presionin e qeverisë së Katarit dhe dy ditë pasi presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino mbajti një tirade të jashtëzakonshme duke mbrojtur të dhënat e të drejtave të njeriut në vendin pritës.

Kapitenët e shtatë kombeve evropiane ishin zotuar të mbanin shirita në krahë që mbanin logon në formë zemre dhe shumëngjyrëshe të fushatës “One Love”, e cila promovon përfshirjen dhe diversitetin në futboll dhe shoqëri.

Kjo krijoi mundësinë që shikuesit në mbarë botën të shohin një simbol mosmiratimi me vendin pritës dhe sfidë të FIFA-s në krahët e Kane, holandezit Virgil van Dijk dhe Gareth Bale të Uellsit të hënën.

Por në fund, skuadrat thanë se nuk mund të sakrifikonin suksesin në fushë.

Analizat

Pse ndeshja Zvicër- Serbi ka të bëjë në të vërtet...

Serbia dhe Zvicra u përballen në raundin e fundit të ndeshjeve të grupeve në Kupën e Botës 2022 në atë që është bërë një...

Cilat skuadra janë kualifikuar në fazën eliminatore të Kupës së...

Kampionati Botëror për Kupën e Botës në Katar ka filluar më datën 20 Nëntor, dhe deri  të premten e 2 Dhjetorit janë zhvilluar afro...

A e kaloi topi vijën? Nata dramatike e ndeshjes Spanjë...

Goli i diskutueshëm i Japonisë kundër Spanjës që vulosi përparimin e tyre në 16-shen e Kupës së Botës, dhe e bëri Gjermaninë të rrëzohej,...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika