Kryediplomatja sllovene të hënën pritet ta vizitojë Kosovën

Kryediplomatja sllovene, Tanja Fajon, pritet ta vizitojë Kosovën, të hënën e 16 janarit, kështu kanë bërë të ditur mediat sllovene

Ilustrim

Kryediplomatja sllovene, Tanja Fajon, pritet ta vizitojë Kosovën, të hënën e 16 janarit.

Në njoftimin e zyrës së kryediplomates, thuhet se vizita e Fajon do të fillojë të premten në Bosnjë-Hercegovinë, ku do të takohet me homologen e saj Bisera Turkoviq,  e pastaj të dielën pritet të jetë për vizitë në Mal të Zi.

Vizitat e saj pritet t’i përfundojë të hënën në Kosovë, ku do të takohet me kryediplomaten kosovare, Donika Gërvalla- Sxhwars, me presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe kryeparlamentarin Glauk Konjufca.

Qëllimi i vizitës së kryediplomates sllovene në Kosovë, siç njofton media sllovene siol.net, është rishikimi i përgjithshëm i zhvillimit të marrëdhënieve bilaterale mes dy vendeve dhe intensifikimi i depërtimit të kompanive sllovene në tregun kosovar.

Ndërkaq, bëhet e ditur se tema të rëndësishme të bisedimeve do të jenë edhe zhvillimet e brendshme politike në Kosovë, situata në rajon dhe progresi i Kosovës në kuadër të lidhjeve euroatlantike.

Ndryshe, Fajon ka deklaruar të premten e 13 janarit se integrimi i vendeve të Ballkanit Perëndimor është në krye të listës së prioriteteve të Bashkimit Evropian (BE) dhe se është përgjigje kyçe ndaj rritjes së ndikimi rus në këtë rajon.

Më 13 janar, në Sarajevë, Fajon ka diskutuar me ministren e Punëve të Jashtme të Bosnje e Hercegovinë (BeH), Bisera Turkoviq, për marrëdhëniet midis dy vendeve, ndikimin rus në Bosnje e Hercegovinë dhe reformat e nevojshme, me të cilat, përballen institucionet e këtij vendi në rrugën evropiane.

 

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

“Për shkak të Qeverisë Kurti 1, djali im nuk do...

Ish-ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, në emisionin ‘Personale’ me Krenare Vokshi-Shala, ka treguar se si djali i saj, Rroni, i cili...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Gjendet pa shenja jete një person në Gjakovë

Policia e Kosovës ka njoftuar se është gjetur një person pa shenja jete në shtëpinë e tij në Gjakovë. Në raportin 24-orësh thuhet se njësitë...

Të fundit nga rubrika