Kurti për CNN: Nuk ia kemi frikën Serbisë, por duhet të kemi kujdes

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, në një intervistë për CNN, ka folur për luftën në Ukrainë, dhe ndikimin potencial që mund ta ketë edhe në Ballkan.

I pyetur nëse mund të ketë rrezik të ndonjë sulmi potencial të Serbisë në Kosovë, kryeministri Kurti u përgjigj duke thënë se duhet të tregohemi vigjilent.

“Nuk kemi frikë, ne kemi shtuar në 52% buxhetin për mbrojtjen tonë, por në të njëjtën kohë duhet të jemi të kujdesshëm”, ka deklaruar Kurti.

Po ashtu, Kryeministri i Kosovës, foli edhe për anshmërinë e Serbisë në drejtim të Rusisë, duke thënë se ajo nuk është aspak neutrale. Sipas tij, Serbia dëshiron paratë e Evropës, armët e Rusisë, investimet kineze dhe tolerancën amerikane.

Kreu qeveritar ritheksoi se intervenimi i NATO-s ndali gjenocidin serb, andaj sa më shpejtë që Kosova të anëtarësohet do të jetë më mirë.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti

“NATO intervenoi ta ndalë gjenocidin, dhe një pjesë e historisë së Kosovës është NATO, por në të njëjtën kohë, Kosova është pjesë e historisë së NATO-s. Ne duam të anëtarësohemi në NATO, dhe sa më shpejt aq më mirë”, tha ai.

Kurti, foli edhe për luftën në Ukrainë, duke thënë  se Ukraina ka nevojë për më shumë ndihmë, dhe se Kosova e ka shprehur admirim për lidershipin dhe Zelenskyy-n.

“Ukrainës i nevojitet më shumë ndihmë nga NATO. Ne prej fillimi i kemi mbështetur njerëzit e Ukrainës dhe luftën e saj për liri, dhe kemi shprehur solidaritetin me popullin e Ukrainës dhe për lidershipin e Presidentit Zelenskyy”, tha ai.

Sipas Kurtit, NATO-ja duhet të bëjë më shumë për t’i dalë në ndihmë Ukrainës.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Milan Radojçiq: Jam kthyer në Kosovë dhe ju e dini...

Nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojçiq, ka sfiduar shtetin e Kosovës, duke e postuar një video nga pjesa veriore e Republikës së Kosovës. Radojçiq, ka...

Përplasen Mushkolaj dhe Ramiz Shala për rastin “Lushtaku”

Ramiz Shala, ish-drejtor për Gjeodezi në Komunën e Skënderajt, ka thënë se për rastin "Lushtaku", është bërë shumë zhurmë në media. I ftuar në emisionin...

Të fundit nga rubrika