Mbërrijnë në Ukrainë ndihmat e para ushtarake amerikane

Në fillim të kësaj jave, Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joe Biden ka miratuar një ndihmë ushtarake shtesë për Ukrainën, prej së cilës pjesa e parë ka mbërritur të dielën e 17 prillit në Ukrainë.

Foto e ndihmave ushtarake amerikane të mbërritura në Ukrainë

Një pjesë e parë e ndihmave ushtarake kanë mbërritur në Ukrainë, kështu kanë bërë të ditur disa zyrtarë të lartë amerikanë për median amerikane CNN.

Në fillim të kësaj jave, Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joe Biden ka miratuar një ndihmë ushtarake shtesë në vlerë prej 800 milionë dollarësh për Ukrainën.

Joe Biden, presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Në të, përfshihen ndihma ushtarake të ndryshme si, armatime të posaçme për të luftuar kundër Rusisë, dhe armatime të rënda për të ndihmuar forcat ukrainase në qytetet lindore, ku pritet një mësymje e radhës nga ushtria ruse.

SHBA-të, në këtë paketë ushtarake kanë përfshirë, për herë të parë, armë me fuqi të lartë, duke përfshirë edhe 11 helikopterë Mi-17, 18 aviatorë dhe 300 dronë të tjerë Switchblade ‘kamikaze’.

Foto e ndihmave ushtarake amerikane

Në tërësi, së bashku me 800 milionë dollarëshin e fundit, SHBA-të kanë kontribuuar me mbi 3 miliardë dollarë ndihma ushtarake për Ukrainën.

Kjo shumë përbën edhe ndihmën më të madhe ushtarake që një shtet i vetëm i ka dhënë Ukrainës, që prej fillimit të luftës më 24 shkurt 2022.

Foto nga lufta në Ukrainë

Shija e redaktorit

Ballkani me fitore historike, një hap larg kualifikimit në Ligën...

Ballkani ka fituar ndeshjen ndaj Shkupit në kuadër të play-offit të Ligës së Konferëncës në Stadiumin “Todor Proeski” në kryeqytetin e Maqedonisë së Veriut. Ekipi...

KB Prishtina bëhet pjesë e garës më të re të...

Kryetari i Klubit të Basketbollit Prishtina, Blerand Stavileci ka bërë të ditur se klubi i tij ka marrë ftesën për pjesëmarrje në garën më...

DokuFesti me turistët e huaj, infuzion për ekonominë e Prizrenit

Dhjetëra e mijëra vizitorë vendorë e ndërkombëtarë kanë shkelur rrugëve të qytetit të Prizrenit gjatë javës së fundit. Shkaku i këtij fluksi turistësh në kryeqytetin historik...

Më të lexuarat

“Kemi pritur mjaft, është koha për paqe” thonë qytetarët në...

Grafitet e vendosura dhe patrullat e Policisë, janë pamjet që po e shoqërojnë Mitrovicën Veriore gjatë së enjtes së 18 gushtit. Të heshtur por në...

Escobar pas takimit me Kurtin: Asociacioni duhet të formohet sipas...

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, pas takimit me kryeministrin e Kosovës Albin Kurti, ka thënë se...

Mandl kërkon sqarim nga BE-ja për referimin ndaj kryeministrit Kurti...

Në njoftimin e faqes zyrtare të Bashkimit Evropian(BE) për takimin që u mbajt të enjten e 18 gushtit në kuadër të dialogut Kosovë-Serbi, është...

Të fundit nga rubrika