Ministrja Kushi sqaron pse u mbyll shkolla private “Mehmeht Akif Ersoy” në Tiranë

Pas mbylljes së shkollës ”Mehmet Akif Seroy”, ministrja e Arsimit, Evis Kushi, ka thënë se janë konstatuar një sërë shkeljesh të legjislacionit në fuqi nga zotëruersit e licensës

Shkolla “Mehmet Akif Ersoy”

Ministrja e Arsimit e Shqipërisë, Evis Kushi, nëpërmjet një postimi në Facebook ka reaguar pas mbylljes së shkollës private “Mehmet Akif Ersoy”.

Kjo shkollë po mbyllet pas 26 vjetësh aktivitet në Shqipëri, sipas një vendimi nga qeveria shqiptare që të mbyllet .

Sipas ministres Kushi, ky vendim ka ardhur pasi Ministria e Arsimit dhe Sportit ka konstatuar një sërë shkeljesh ligjore nga zotëtuersit e licensës në fjalë.

“Nisur nga interesimi dhe spekulimet në lidhje me shkaqet që çuan në heqjen e licencës dhe mbylljen e shkollës jopublike “Mehmet Akif Ersoy”, sqarojmë se ky vendim është rezultat i konstatimit nga Ministria e Arsimit dhe Sportit të një sërë shkeljeve të legjislacionit në fuqi nga zotëruesit e licencës në fjalë”, ka shkruar Kushi.

Kjo shkollë sipas Ministrisë ka filluar procesin mësimor 2022-2023 në vendodhje dhe mjedise të tjera, të pamiratura nga kjo ministri.

“Kanë filluar procesin mësimor 2022-2023 në një vendndodhje dhe mjedise të tjera, të pamiratuara nga MAS, pra pa certifikimin ligjor përkatës të standardeve të godinës”, ka shkruar Kushi.

Gjithshtu, kjo shkollë nuk i ka plotësuar më tej kriteret ligjore, edhe pse nga ana e Ministrisë së Arsimit dhe Sportit është kryer dy herë verifikimi i dytë, ka vazhduar Kushi.

Ajo ka thënë se MAS-i e ka përgjegjësinë për garantimin e standardeve, sigurisë dhe mirëqenies së nxënësve.

“Ministria e Arsimit dhe Sportit në çdo rast ka përgjegjësinë për garantimin e standardeve, sigurisë dhe mirëqenies së nxënësve. Prandaj, në respekt të ligjit dhe në mbështetje të 160 nxënësve dhe të familjeve të tyre, do të marrë të gjitha masat e nevojshme për të transferuar nxënësit në shkolla që përmbushin kriteret dhe standardet e funksionimit’, ka shtuar Kushi.

Ndërkohë, ajo thekson se mbyllja e shkollës në fjalë nuk ka asnjë lidhje me spekulimet e ndryshme rreth shkaqeve të këtij vendimi.

Ajo bëri të ditur se raste të kësaj natyre nuk janë vënë re në këtë fillimvit.

“Gjithashtu, Ministria e Arsimit dhe Sportit sqaron të gjithë të interesuarit për këtë çështje, se në këtë fillimviti shkollor nuk janë vënë re raste të tjera shkeljesh të së njëjtës natyrë dhe kriteret e standardet ligjore janë të përmbushura për të gjithë nxënësit e tjerë të shkollave jopublike”, ka përfunduar Kushi.

Postimi i Ministres Evis Kushi në Facebook

 

Shija e redaktorit

Kosova fiton ndaj Qipros, siguron vendin në Ligën C

Kosova ka shënuar fitore ndaj Qipros me rezultat 5 me 1 në Stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë në kuadër të Grupit 2 në Ligën...

A rrezikon Kosova të ngelet pa punëtorë?

Problemi i ikjes së punëtorëve nuk haset vetëm te personeli mjekësor, por shqetësuese është edhe ikja e fuqisë punëtore të profileve të ndryshme në...

Sa gjenerata duhet të kalojnë që të arrihet marrëveshja në...

“Duhet që dy gjenerata të kalojnë, një veç se ka kaluar”. Kështu kishte deklaruar ish i emëruari i Organizatës së Kombeve të Bashkuara(OKB) si Administrator...

Më të lexuarat

Azemi: Kurti është kryeministër i imi, kurrë nuk kam për...

Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se një herë të vetme nuk është ftuar një përfaqësues nga sektori...

Mehaj: Oficeri Luan Haradinaj ka diplomuar në SHBA për Inteligjencë...

  Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj, ka njoftuar se Ushtrisë së Kosovës(FSK), i është shtuar dhe një Oficer i diplomuar në Military Intelligence Basic Officer...

Mushkolaj: Pezullimi i grevës nga SBAShK-u, vetëm zgjidhje për të...

Analisti Imer Mushkolaj sa i përket paralajmërimeve të SBAShK-ut për pezullim të grevës dhe që mësimi pritet të fillojë më tre tetor, ka thënë...

Të fundit nga rubrika