MSH bën thirrje për vaksinim kundër COVID-19

Sipas një studimi, mosvaksinimi kundër Coronavirusit shkakton rrezikun e komplikimeve në zemër, pas infeksionit me Covid-19.

Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës, përmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook‘, u ka bërë thirrje qytetarëve që të vaksinohen kundër Coronavirusit, në mënyrë që të mbrohen nga komplikimet.

Sipas një studimi nga Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC-SHBA), është konstatuar se, rreziku i komplikimeve të zemrës ishte më i lartë pas marrjes së infeksionit COVID-19, sesa pas marrjes së një ose më shumë dozave të vaksinave mRNA COVID-19 (Pfizer-BioNTech ose Moderna).

”Një studim i Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC-SHBA) ka gjetur se, rreziku i komplikimeve të zemrës, si miokarditi (inflamacion i muskujve të zemrës), ishte më i lartë pas marrjes së infeksionit COVID-19, sesa pas marrjes së një ose më shumë dozave të vaksinave mRNA COVID-19 (Pfizer-BioNTech ose Moderna), te të dy gjinitë dhe te të gjitha moshat”

”Studimi ka gjetur se të rinjtë e moshës 12 – 17 vjeçe ishin dy deri gjashtë herë më shumë të rrezikuar për komplikime në zemër pas infeksionit me Covid -19 sesa pas vaksinimit, kurse personat e moshës 18 – 29 vjeç ishin shtatë deri tetë herë më të rrezikuar nga komplikimet në zemër pas infeksionit me COVID – 19, sesa pas marrjes së vaksinës kundër COVID – 19. Vaksinat ndihmojnë në mbrojtjen kundër COVID-19 dhe komplikimeve”, thuhet postimin e MSH-së.

Tutje, thuhet se në Kosovë, të gjithë personat e moshës 12 vjeç e më lart duhet të vaksinohen kundër coronavirusit dhe të kujdesen që ta kompletojnë vaksinimin, sepse “me kalimin e kohës bie imuniteti i fituar nga dozat paraprake të vaksinimit”.

Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, që nga fillimi i procesit të vaksinimit, gjithsej, janë administruar 1 milionë 824 mijë e 555 doza të vaksinës. Deri më sot, 821 mijë e 432 qytetarë janë vaksinuar me dozën e dytë. Po ashtu, janë dhënë 100 mijë e 902 doza përforcuese dhe doza të treta të vaksinës kundër COVID-19.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Pasi u qëllua me armë, vdes ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe

Ish-kryeministri japonez, Shinzo Abe, ka vdekur pasi është qëlluar me armë të premten, përgjatë fushatës për zgjedhjet parlamentare. Abe, 67-vjeçar, i cili njëherësh mbetet kryeministri...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

As për 35 vjet qytetarët me rrogë mesatare nuk mund...

Paga mestare në Kosovë sipas Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) është 380 euro në sektorin privat, ndërsa ajo e sektorit publik është më...

Të fundit nga rubrika