Organizatorët e Kupës së Botës njoftojnë se pijet alkoolike nuk do të shiten në stadiumet e Katarit

Organizatorët e Botërorit të Futbollit kanë njoftuar se pijet alkoolike nuk do të ofrohen për shitje në stadiumet në Katar

Një pamje e vendit të Festivalit të Fanave të FIFA-s në qendër të Doha

Dy ditë para fillimit të eventit, organizatorët e Botërorit të Futbollit kanë njoftuar se pijet alkoolike nuk do të ofrohen për shitje në stadiumet në Katar.

Vendimi i së premtes ishte një përmbysje e planit fillestar për sponsorin kryesor të turneut Budweiser për të shitur birrë rreth tetë vendeve, brenda perimetrit të biletave, për tre orë para dhe një orë pas çdo loje.

Politika e re do të thotë se vetëm birrë pa alkool do të shitet në ambiente. Ndërsa, alkooli, duke përfshirë shampanjën dhe uiski, do të jetë ende i disponueshëm për ata në zonat e mikpritjes, dhe birra do të përdoret në Festivalin e Fanave të FIFA-s në qendër të Dohas.

Baret e licencuara do të shesin edhe alkool, ndërsa banorët e përhershëm me leje të posaçme mund ta blejnë atë nga dyqanet e caktuara të pijeve në vend.

Kupa e Botës, e para që do të mbahet në Lindjen e Mesme, fillon të dielën, me Katarin që do të përballet me Ekuadorin.

Në një deklaratë, një zëdhënës i organit qeverisës të futbollit botëror FIFA tha se vendimi u mor pas diskutimeve me autoritetet e Katarit. “Autoritetet e vendit pritës dhe FIFA do të vazhdojnë të sigurojnë që stadiumet dhe zonat përreth të ofrojnë një përvojë të këndshme, të respektueshme dhe të këndshme për të gjithë tifozët”, thuhet në deklaratë.

Lajmi i njoftimit ka filluar të filtrohej në Souq Waqif, i cili është një destinacion popullor për vendasit dhe turistët.

“Ne ishim ulur këtu për të ngrënë kurtelefonat tanë u përmbytën papritur me mesazhe që thoshte se alkooli nuk do të lejohet”, tha Steve Da Cruz, një fans nga Meksika, për Al Jazeera.

“Është shumë zhgënjyese sepse birra dhe futbolli shkojnë dorë për dore për ne. E di që është kultura lokale dhe ne i respektojmë të gjitha kulturat, por një numër i madh i tifozëve që vijnë këtu nuk mund ta imagjinojnë të shkojnë në një ndeshje futbolli ku nuk do të mund të pinë një birrë.”

Por Abdullah, një banor i Katarit nga Egjipti, tha se ishte “i lumtur” kur dëgjoi lajmin.

“Nuk është sikur alkooli të mos shitet në Katar”, tha ai për Al Jazeera. “Njerëzit duhet të respektojnë kulturën myslimane dhe të vazhdojnë me turneun. Tani do të ndihem shumë më mirë duke marrë familjen time në stadium”, tha Abdullah, i cili po mbështet Brazilin në turne.

Analizat

Ramos duke zëvendësuar Ronaldon “bëri diferencën për Portugalinë”

Ishte një arritje që i bëri ata të përpiqeshin për librat e rekordeve. Njeriu i parë që shënoi një hat-trick në fillimin e tij...

Trajneri i Portugalisë thotë se roli i Ronaldos ‘do të...

Roli i sulmuesit portugez, Cristiano Ronaldo, për pjesën e mbetur të Kupës së Botës është diçka që duhet të "përcaktohet", kshtu është shprehur trajneri...

Pse ndeshja Zvicër- Serbi ka të bëjë në të vërtet...

Serbia dhe Zvicra u përballen në raundin e fundit të ndeshjeve të grupeve në Kupën e Botës 2022 në atë që është bërë një...

Stadiumet

Stadiumi Ahmad bin Ali

Karakteristika më e habitshme e stadiumit është një fasadë e ndezur, e përbërë nga modele që karakterizojnë aspekte të ndryshme të vendit: rëndësinë e...

Stadiumi Al Bayt

Stadiumi e ka marrë emrin nga 'bajt al sha'ar' – të cilat ishin tenda të përdorura historikisht nga popujt nomadë në Katar dhe në...

Stadiumi Al Janoub

Dizajni është frymëzuar nga velat e varkave tradicionale Dhow, në nder të së kaluarës detare të Al Wakrah. Një sistem inovativ ftohjeje dhe çati e...

Të fundit nga rubrika