Probleme me Google, paralajmërim urgjent për përdoruesit e Chrome

Google ka lëshuar një paralajmërim duke u kërkuar përdoruesve të Chrome dhe Microsoft Edge, që të përditësojnë menjëherë versionin e tyre për të mbrojtur veten nga hakerat e mundshëm.

Platforma më e madhe me fuqi të veçantë të teknologjisë, ka zbuluar një vrimë të madhe sigurie të njohur si shfrytëzimi i “ditës zero”, që do të thotë se hakerët ishin në gjendje ta kapnin atë përpara se Google ta zbulonte.

Ai prek këdo në kompjuterët Windows, Mac ose Linux, dhe kërkon një përditësim që përmban 11 rregullime sigurie, nëntë prej të cilave janë caktuar në një nivel kërcënimi, të lartë, dhe njëra madje është etiketuar si kritike.

Google tha se një cenueshmëri e ngjashme e “ditës zero”, u përdor nga Koreja e Veriut për të hakuar shfletuesit e kompanive amerikane të teknologjisë, financave dhe lajmeve, në fillim të këtij viti.

Kompania tha se qasja në detajet dhe lidhjet e gabimeve mund të mbahet e kufizuar derisa shumica e përdoruesve të përditësohen me një rregullim.

Shitësi i shfletuesit për këshillë sigurie tha se shfrytëzimi i mëparshëm i “ditës zero” është përdorur në fushatë që synojnë organizatat me bazë në SHBA, që përfshijnë median e lajmeve, IT-në, kriptomonedhën dhe industritë fintech. Ai shtoi se organizata dhe vende të tjera mund të kenë qenë në shënjestër.

Dave Hatter, IT and Cyber Security Consultant

Eksperti teknik i FOX19 NOW, Dave Hatter tha se duhet të tregojë urgjencën dhe se përdoruesit duhet ta instalojnë përditësimin sapo të jetë i disponueshëm. Për të përditësuar versionin tuaj të Google Chrome, klikoni tre pikat në këndin e sipërm djathtas të shfletuesit tuaj të internetit. Kjo hap “Më shumë”, më pas, kliko ndihmë dhe pastaj rreth Google Chrome.

Shtypni “Përditëso Google Chrome”, nëse ky buton nuk është i dukshëm, do të thotë se jeni në versionin më të fundit. Versioni aktual dhe faqet tuaja do të ruhen derisa t’i rihapni, prandaj, mos u shqetësoni për humbjen e të gjithë historisë tuaj, shtoi ai.

Google nuk dha detaje teknike shtesë, por vetëm se ishte i vetëdijshëm për një shfrytëzim që ekziston në natyrë.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika