Si të gjeni paqen mendore

Jo gjithmonë mund të jetë e lehtë paqja mendore, ndonjëherë nga vështirësitë që sjell jeta është e vështirë që të gjeni një stabilitet mes gjërave që ndikojnë në paqen e mendjes. Këtë gjë mund ta kërkoni edhe nga vetja juaj, pra ndihmën për të gjetur paqe mendore, por shpeshherë ndodh që e vetmja mënyrë për ta gjetur atë ështe biseda me psikolog apo psikiatër

Paqja mendore

Lidhja shpirtërore

Gjendja e mirë shpirtërore ndikon edhe në paqen mendore. Përmes këtyre dy konektimeve është më e thjeshtë gjetja e harmonisë si shpirtërore ashtu edhe mendore.

Por lidhja me diçka më të madhe se vetja ndikon poashtu pozitivisht në këtë aspekt.

Jeta apo rutina e përditshme

Ndihmesë e mirëqenies shpirtërore, gjithashtu, është edhe rutina apo puna e përditshme që ju bëni. Pra, synimet apo ambiciet për jetën gjithmonë ndihmojnë në paqen mendore.

E rëndësishme është përmbushja shpirtërore, kur ju jeni të kënaqur me veten, me punën apo arritjet që ju i zhvilloni gjatë një dite të jetës suaj.

Aktivitetet ndihmojnë gjithmonë në mënyrë pozitive si për shembull, ecja, ushtrimet, vrapimi, pra lodhje në kuptimin e mirë të fjalës, e cila ndihmon si në shëndetin tuaj fizik dhe në atë mendor, pra ndjenja e mirë për veten tuaj.

Mbështeteni veten tuaj

Bindja e vetes suaj për gjendjen e mirë mendore mund të kalojë edhe përmes meditimeve dhe lutjeve.

Meditimet ndihmojnë në uljen e stresit tuaj, ndihmojnë në lidhje me vetën tuaj me fokusin për jetën dhe gjendjen e mirë si mendore dhe atë shpirtërore.

Lutja nga shumë njerëz shihet si e shenjtë. Përmes saj ju mund ta vizualizoni fuqinë tuaj, besimi dhe komunikimi pra ndihmojnë në gjetjen e paqes.

Shërimi nga e kaluara

Gjëja më e mirë që ju mund t’i ofroni vetes është shërimi nga e kaluara, paqja mendore dhe shpirtërore nuk mund të jenë të plota në qoftë se ju ndaleni dhe merreni ende me gjërat të cilat tashmë kanë kohë që kanë kaluar.

Ndalimi i “jetës” në një kohë kur ju jeni të lënduar nuk ju lejon asnjëherë që ju të vazhdoni përpara me jetën, karrierën dhe gjërat e tjera të cilat mund të jenë shumë më të rëndësishme për ju sesa ndalimi në kohën “e gabuar”.

Prandaj disa nga këto këshilla gjithmonë duhet të merren parasysh që ju të jeni të qetë dhe të gatshëm për të vazhduar para, sepse paqja mendore ka po aq vlerë sa ajo shpirtërore.

Është vetja juaj ajo e cila ju ndihmon në gjetjen e paqes, askush nuk mund të ju bëjë të ndiheni mirë aq sa ju mund ta bëni veten tuaj.

Shija e redaktorit

Publikohen foto të rralla të “The Beatles” duke performuar në...

Imazhet janë realizuar në vitin 1961, një vit para se të publikohej kënga e tyre debutuese Love Me Do. Fotot tregojnë Sir Paul McCartney dhe...

Intervistë me Mimoza Hasani-Pllana, flet për poezitë dhe kategoritë e...

“Shtegtimi i shqipes në Evropë”, "Komunikimi ndërkulturor” dhe “Poezia e Kosovës në tri kontekste”, janë disa nga librat e fundit të autores, Mimoza Hasani-Pllana. Talentin...

Qenësia e Zarathustrës së Niçes në shqip nga Taulant Hatia

“Njeriu është diçka që duhet të mposhtet. Njeriu është një litar, i lidhur midis kafshës dhe mbinjeriut - një litar mbi një humnerë. Ajo...

Më të lexuarat

Video ekskluzive nga incidenti në Pejë

Një zënkë verbale në mes të pronarëve të dy dyqaneve në qytetin e Pejës, ka dërguar deri te përdorimi i armës së zjarrit. Sipas burimeve...

Babai i Marigona Osmanit: Në qoftë se Marigona do të...

Në Shëngjin kishin qëndruar rreth 3-4 orë, në një bisedë me Dardanin, babait të Marigona Osmanit i ishte dukur si njeri i qetë. Për...

Babai i Marigona Osmanit: Nëna e Krivaqës më thoshte kam...

Muhabi Osmani - babai i të ndjerës, Marigona Osmani, e ka përshkruar këtë të fundit si një vajzë të qetë, të urtë e të...

Të fundit nga rubrika