Vërshimet në Skenderaj, Musliu: Gjendja është e jashtëzakonshme, alarmante, dëmet janë të mëdha

“Gjendja është e jashtëzakonshme, alarmante, dëmet janë të mëdha. Fatmirësisht nuk kemi humbje në njerëz”, kështu ka shkruar, deputetja, Ganimete Musilu, nga Komuna e Skenderajt për shkak të reshjeve të mëdha të shiut

Ekipet e shpëtimit në Skenderaj

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës ka thënë se gjendja në Komunë e Skenderajt për shkak të vërshimeve të shiut është e jashtëzakonshme, alamanate, dëmet janë të mëdha.

Ajo shtoi se fatmirësisht nuk kemi humbje në njerëz.

“Pas seancës plenare bashkë me kolegun  Mergim Lushtaku dolem në teren për të parë nga afër gjendjen e shkaktuar nga vërshimet në Skenderaj.  Gjëndja është e jashtëzakonshme, alarmante, dëmet janë të mëdha. Fatmirësisht nuk kemi humbje në njerez”, ka shkaru Musliu në Facebook.

Ajo bëri të ditur se ekipet e shpëtimi, zjarrëfikësit, punëtorit e KEDS-it, kryetari I kësaj koune, Fadil Nura e të shumë qyteartë jan duke u mudnuar që të mnbajën situatën ënn kontorll.

“Ekipet e shpëtimit, zjarrfikësit, punëtoret e KEDS-it,  e tërë administrata komunale në krye me Kryetarin Fadil Nura, FSK-ja, qytetarë të shumtë aktivist,  të gjithë bashkë, po bëjnë të pamundurën që ta mbajnë situatën nën kontrollë. Lutem qe kjo gjendje të kaloj sa më shpejtë! Bashkë do ta kalojmë çdo sfidë!”, ka shtuar ajo.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), ka njoftuar se për shkak të vërshimeve në shumë rajone të Kosovës është turbulluar uji në rezervarët e akumulimit të ujit pijshëm.

“Aktualisht, si rezultat i reshjeve të shtuara ditëve të fundit, prurjeve të mëdha nga zonat fushore dhe shkarkim i i ujërave drenuese, në shumicën e resurse ujore si pasojë është vërejtur ngritje e vlerave të turbullirës”, ka njoftuar IKSHP-ja.

Shija e redaktorit

Trupat e FSK-së arrijnë në Adana, priten me duartrokitje nga...

Kontingjenti i parë i FSK-së në operacionin e kërkim-shpëtimit në zonat e prekura nga tërmeti në Turqi, tashmë ka arritur në Adana. Fondacioni SETA në...

Distria Krasniqi fiton medaljen e artë në garën më prestigjioze...

Xhudistja nga Kosova, Distria Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Grand Slamin", i cili po mbahet në Paris të Francës. Distria nuk ndalon...

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Më të lexuarat

Avokati i Fatmir Limajt me ultimatum për analistin Hoxha, për...

Analisti i emisionit Debat Plus në RTV Dukagjinin, Dibran Hoxha, i ka publikuar disa mesazhe që i ka marrë në rrjetin e tij social...

Takimi miqësor i dy ikonave të xhudos

Dy ikona të xhudos, Majlinda Kelmendi dhe Teddy Riner, kanë pasur një takim të shkurtë miqësor gjatë Grand Slamit, në Paris. Xhudistja Kelmendi tashmë është...

Shkon mbi 500 numri i viktimave në Turqi dhe Siri

Pasojat e tërmetit që e goditi Turqinë dhe Sirinë të hënën janë të mëdha. Numri i viktimave ka shkuar në më shumë se 500...

Të fundit nga rubrika