Zelenskyy paralajmëron Rusinë: Deti nuk do të jetë i qetë për ju, do të ketë zjarr

Presidentit i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy ka bërë një bilanc mbi luftën që po zhvillohet në vend, ku ka paraqitur edhe shifra të pretenduara mbi humbjet ruse dhe ato të palës mbrojtëse ukrainase, duke e paralajmëruar Rusinë se në Det do të ketë zjarr.

Sipas tij, Rusisë i janë dhënë goditje të fuqishme nga mbrojtja e Ukrainës, duke thënë se mbi 16 mijë trupa ruse janë vrarë për 30 ditë luftime, pavarësisht se Moska pretendon se i janë vrarë vetëm 1 mijë e 351 ushtarë.

Zelenskyy në video-paraqitjen e tij në rrjetin social Facebook ka folur edhe mbi ministrin e Mbrojtjes së Rusisë, Sergei Shoigu, i cili nuk është parë në publik prej ditësh.

Ai mendohet se ka pësuar një arrest kardiak, ndërsa ishte paraqitur vetëm për disa sekonda në një adresim televiziv, pas rreth dy javësh mungesë.

Sipas Zelenskyy-t, ai “është zhdukur” për shkak të dështimeve në operacionet luftarake në Ukrainë.

“I jam mirënjohës mbrojtjes sonë, të cilët i treguan armikut se deti nuk do të jetë i qetë për ta, edhe pse nuk ka një stuhi. Sepse për ta, do të ketë zjarr”, ka thënë ai.

Sipas presidentit ukrainas, forcat ushtarake po e detyrojnë Kremlinin gjithnjë e më shumë  të pranojë uljen në tryezë për bisedime. Për të, ato janë të domosdoshme. Por, duhet të jenë edhe domethënëse dhe urgjente.

“E gjithë kjo, jo për shkak të zgjatjes së tyre, por për rezultatin dhe efektshmërinë”, ka thënë ai.

Ndërsa në mbyllje të video-paraqitjes, Zelenskyy gjithë vëmendjen ia kushtoi Mariupolit – qytetit që ndodhet në një krizë të thellë humanitare pas rrethimit dhe luftimeve ruse prej disa ditësh.

“Është absolutisht tragjike”

“Nuk kalon asnjë ndihmë humanitare për shkak të rusëve. Situata mbetet tragjike”, ka përfunduar Zelenskyy.

Shija e redaktorit

INTERVISTË me Marin Memën: Kemi nevojë të duam më shumë...

Cilki i dokumentarëve, 'Gjurmë Shqiptare' me autorin Marin Mema, në Top Channel Albania përfshin një audiencë të të gjitha moshave. Në 'Gjurmë Shqiptare' trajtohen tema...

Këngët për nder të gjeniut Andy Warhol

Data e 6-gushtit shënon lindjen e një pop artisti si Andrew Warhol, arti i tij i  mrekullueshëm dhe idetë revolucionare të Warhol ishin padyshim...

“Film n’park”, tradita që i rikthehet Prishtinës

Në zemrën e gjelbërt të kryeqytetit, në mesin e dritave, miqve dhe muzikës, është vendi ku “Film n’park” shënon një rikthim pas kufizimeve nga...

Më të lexuarat

Një person largohet nga një restorant në Pejë pa paguar...

Një person mashkull shihet duke ngrënë mengjes, dhe menjëherë pas përfundimit ai shihet duke u larguar pa komunikuar me ndonjë kamerier nga restoranti. Pamjet e...

Të shtëna me armë në Cetinë, më shumë se dhjetë...

Të premten e 12 gushtit në Cetinë të Malit të Zi, një 34-vjeçar ka qëlluar me armë në drejtim të disa personave dhe më...

Avokati Gashi: Ka neglizhencë të hetimeve, Astrit Dehari është goditur...

Avokati Tomë Gashi ka njoftuar se të premten e 12 gushtit do të mbajë konferencë për media në lidhje me rastin e vdekjes së...

Të fundit nga rubrika