Zgjedhjet në Hungari / Orban përballet me një front të bashkuar opozitar

Gjashtë javë më parë, fushata zgjedhore e Hungarisë dukej shumë ndryshe, kur Viktor Orban, lideri me më së shumti qëndrim në pushtet në Bashkimin Evropian, po kërkonte ta zgjeronte pushtetin e tij autoritar edhe në dekadën e dytë.

Rivali i tij që udhëheqë frontin e bashkuar të opozitës, denoncoi sulmin e Orbanit ndaj institucioneve të pavarura dhe sundimit të ligjit, por, fokusi politik, ishte brenda vendit.

Kur politika e jashtme ishte në qendër të vëmendjes, ajo zakonisht ngrihej nga Orban për ta lartësuar veten, sikurse me datën një shkurt gjersa ishte në Moskë, pak metra larg aleatit të tij Vladimir Putin, lavdërohej për jetëgjatësinë e tij në pushtet.

Vladimir Putin në takim me Viktor Orban. Foto: CNN

Tani, gjithçka ka ndryshuar. Pushtimi i Uukrainës nga Putini, ka rihapur garën, duke dhënë protagonistë të rinj dhe duke u hapur mundësi të reja. Orbani ka mbetur si lideri më pro Putinit në tërë BE-në, gjë që kjo ka bërë që ai politikisht “të ecë në një litar të hollë”.

Kjo ka hedhur në dritë raportin mes tij dhe presidentit rus, si dy burra të fortë që në udhëtimet e tyre politike ka disa ngjashmëri të dukshme.

“Nëse doni të analizoni fushatën zgjedhore, duhet të vendosni një vijë më 24 shkurt”, tha Andrea Virág, drejtor i strategjisë në Institutin Republikon në kryeqytetin e Hungarisë, Budapest. “Që kur filloi lufta, është krejtësisht ndryshe”.

Gara e cila do të kulmojë në zgjedhjet e së dielës po portretizohet tani nga opozita si një udhëkryq midis horizontit lindor dhe atij perëndimor të Hungarisë.

“Ne kemi vetëm një zgjidhje: ne duhet të zgjedhim Evropën në vend të Lindjes,” u tha mbështetësve këtë muaj kandidati i opozitës Péter Marki-Zay, njeriu që mbart shpresat e çdo kritiku të Orbanit.

Marki-Zay, drejton një koalicion të bashkuar të çdo partie të madhe opozitare, që konsiderohet një përpjekje e fundit që tregon se si janë anashkaluar votat kundër Orbanit në zgjedhjet e kaluara.

Budapest, Foto: CNN

Lufta në kufirin e Hungarisë ka shtuar gjithashtu urgjencën ndaj asaj që tashmë ishte një marrëdhënie thumbuese midis qeverisë së saj dhe BE-së. Orbani ka mbështetur shumicën e sanksioneve kundër rusisë. Pragmatisti i njohur i cili ka mbajtur raporte të mira me diktatorë dhe me demokratë për shumë vite, tashmë është fokusuar ta mbajë Hungarinë jashtë konfliktit, dhe po ashtu ka shmangur shumë mundësi ta mohoj raportin e tij me Putinin, edhe pse ky i fundit ka nisur luftën.

Tash, e ardhmja politike e Orbanit, varet nga ndryshimi i tij, një paqeruajtës i vetëshpallur që nuk heq dorë nga Rusia.

 

*Pjesë e përkthyer dhe përshtatur prej CNN.

Shija e redaktorit

Lansohet platforma e-Komuna, Kurti: Drejt një qeverisjeje digjitale me fokus...

Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal ka organizuar të premten ceremoninë e lansimit të shërbimeve të e-Komuna, e cila është pjesë e platformës shtetërore...

ASK: Në Kosovë s’ka rënie të madhe të numrit të...

Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë përfundon këtë të premte, pas fillimit të tij më 5 prill, rezultatet preliminare të të cilit pritet...

Osmani bisedon me homologun gjerman, diskuton rëndësinë e anëtarësimit të...

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, të martën mbrëma ka zhvilluar një bisedë telefonike me homologun gjerman, Frank-Walter Steinmeier. Në një postim në rrjetin social "X",...

Të fundit nga rubrika