Forcat e Armatosura shqiptare nisen drejt Kosovës për të mbështetur banorët e prekur nga vërshimet

Trupa dhe mjete të Forcave të Armatosura shqiptare janë nisur drejt Kosovës për mbështetur banorët e prekur nga vërshimet

Forcat e Armatosura Shqiptare në drejtim të Kosovës

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka bërë të ditur se trupa dhe mjetet e Forcave të Armatosura të Shqipërisë janë nisur drejt Kosovës.

E, kjo mbështetje erdhi për të iu dalë në ndihmë banorëve të disa komunave në Kosovë, të cilat janë prekur rënë nga përmbytjet.

“Trupat dhe mjetet tona të Forcave të Armatosura, për të mbështetur banorët e disa prej komunave në Kosovë, të cilat janë prekur shumë rëndë nga përmbytjet, si pasojë e reshjeve të jashtëzakonshme”, ka shkruar Rama.

Disa nga komunat e Kosovës, përfshirë Mitrovicë, Skenderajt, Klinë , Pejën e në disa rajone të tjera gjatë të enjte (dje) dhe gjatë të premtes (sot) si pasojë e reshje t shitur janë vërshuar shumë shtëpi, lokale.

Deri më tani Policia e Kosovës ka bërë të ditur se dëme në njerëz nuk ka.

Ministri i Mbrojtjes së Shqipërisë, Niko Peleshi, ka thënë se “forca dhe mjete nga FA janë dislokuar në Kukës, në gatishmëri për të mbështetur banorët e disa prej komunave në Kosovë, të cilat janë prekur nga përmbytjet si pasojë e reshjeve të dendura ditët e fundit”.

Ai tha se ata FA janë të gatshëm të ndërhyjnë në koordinim me autoritetet e Kosovës, në rast të përkeqësimit të situatës.

“Me vëllezërit tanë në ditë të mira dhe të vështira”, ka shkruar Peleshi.

Shija e redaktorit

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Libraria Dukagjini vjen me “BookFest” në Albi Mall

Libraria “Dukagjini” dhe “Albi Mall” kanë bashkuar forcat për një superfestë të librit, me shumë aktivitete e superatmosferë. Për dhjetë ditë me BookFest-in e librarisë...

Arti dhe kultura janë letërnjoftim nacional

Selman Jusufi, i cili ka studiuar Artin dramatik në Universitetin e Prishtinës, nga viti 1973 deri më 1985, ka qenë i angazhuar në Teatrin...

Më të lexuarat

Kush ishte Nysret Cena, 48-vjeçari që u vra në Kaçanik?

Personi që ka mbetur i vrarë në mbrëmjen e së hënës në Kaçanik mësohet se është Nysret Cena. Nysret Cena ishte pjesëtar i Ushtrisë Çlirimtare...

Lajçak ‘befason” thotë se me Kurtin kanë rënë dakord që...

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak, ka njoftuar nëpërmjet rrjetit të tij social se është në Kosovë, për të...

Mehmeti: Ivanoviqin e ka arrestuar policia e EULEX-it, gjë që...

Murat Mehmeti nga policia i cili thuhet se e ka arrestuar Oliver Ivanoviqin, ka qenë në një lidhje telefonike në emisionin Debat Plus në...

Të fundit nga rubrika