“Kopshti i Hijeve” në Teatrin Kombëtar, shfaqë historinë e familjës Bogujevci

Sot nga ora 20:00 do të mbahet shfaqja "Kopshti i Hijeve", shfaqje kjo e cila tregon historinë e familjes Bogujevci

Shfaqje në Teatrin Kombëtar të Kosovës për familjën Bogujevci

Sot në orën 20:00 në mbrëmje, në Teatrin Kombëtar të Kosovës do të mbahet shfaqja “Kopshti i Hijeve”, shfaqje kjo e cila tregon historinë e familjes Bogujevci, me regji të Nastazja Domaradzka.

“Ne besojmë fuqishëm se përgjigja më e fuqishme ndaj së keqas dhe padrejtësisë është të ndajmë historinë tonë. Nëpërmjet tij, ne synojmë të ruajmë historinë tonë, të edukojmë, të frymëzojmë, të fuqizojmë dhe të kontribuojmë në ndjekjen tonë të drejtësisë. Ky interpretim teatror është veçanërisht domethënës, duke hedhur dritë mbi jetën tonë para dhe pas masakrës tragjike, jo vetëm mbi ngjarjet”, ka thënë Fatos Bogujevci prej familjes Bogujevci.

“Shfaqja tregon historinë e familjes Bogujevci: fëmijët e parë që dëshmuan në një gjykatë për krimet e luftës. Kjo gjykatë i jep formë narrativës në ndryshim, duke rrëshqitur mes kohës, vendit, realitetit dhe imagjinatës. Kopshti i hijeve ekziston në skenë si një botë paralele e kujtesës dhe së ardhmes alternative”, thuhet në njoftimin nga Teatri Kombëtar i Kosovës.

Aktorët që do të luajnë në këtë shfaqje janë: Aurita Agushi, Blend Arifi, Emine Toska, Fitore Jashari, Gani Rrahmani, Kushtrim Qerimi, Qëndrim Kqiku, Safete Mustafa Baftiu.

Shija e redaktorit

Nga sot shqiptarët udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit

Nga dita e sotme qytetarët e Shqipërisë me pasaporta të rregullta mund të udhëtojnë pa viza drejt Azerbajxhanit. Ambasadori i Azerbajxhanit në Shqipëri, Anar Huseynov...

Tre oficerë të FSK-së diplomojnë në Kolegjin CGSC të ushtrisë...

Oficerët e Forcës së Sigurisë së Kosovës(FSK), majorët Alban Bunjaku, Agron Murati dhe Alban Bujupi, pas studimeve njëvjeçare, diplomuan me sukses të lartë në...

Peja dhe Ulqini nënshkruajnë marrëveshjen e binjakëzimit si qytete

Kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri ka pasur një mysafir të veçantë në zyrën e tij të shtunën. Ai priti me nderime kryetarin e Ulqinit, Genc...

Të fundit nga rubrika