Rrusta nga PSD: Po mbretëron një gjuhë e dhunshme

Nuk kaluan shumë ditë nga vrasja e 21-vjeçares në Ferizaj, dje vendi u trondit edhe nga një vrasje tjetër në Pejë. Teutë Rrusta nga PSD ka thënë se kjo dukuri e dhunës po mbizotëron

Teutë Rrusta nga PSD/ "Rreth e Rrotull"

Pas ngjarjes tronditëse në qytetin e Pejës, ku e vrarë mbeti Gjyljeta Ukella nga burri i saj, Teutë Rrusta nga PSD për rastet që po ndodhin njëpasnjë, thotë se po mbizotërojnë.

“Në përgjithësi është duke mbretëru një gjuhë e dhunshme një nevojë për hakmarrje depression kolektiv,” tha Rrusta.

Sipas saj është mirë të dihen shkaktarët se përse po ndodhin këto vrasje.

“Unë mendoj se para se me vendos gishtin tek fajtorëtt që dihen dhe natyrisht që do ta marin dënimin është mirë me i kuptu shkaqet pse po ndodhin këto dhe pse dhuna mbi baza gjinore është kaq e shprehur dhe pse nuk po gjindet një adresë,”

Para se të flitet për ndëshkime Rrusta e ftuar në emisionin “Rreth e Rrotull” tha se duhet të flitet për parandalim.

“Rastet të cilat i mbijetojnë dhunës dhe mënyra qysh trajtohen nga shoqëria dhe shteti lypet me u bo një kritike prej shtetit dhe vrejtje e madhe.”

“Në qendrën sociale janë vetëm 5 puntorë zyrtarë dhe 4 tjerë që mirren me këto raste, e mesatarisht janë 270 raste të tilla në vit që trajtohen vetëm nga 9 persona,” ka thënë Rrusta.

Intervista e plotë:

Shija e redaktorit

EURO DUELI – Nisja e aventurës futbollistike në TV Dukagjini

Sonte ka nisur emisioni “Euro Dueli” në TV Dukagjini, emision kushtuar Kampionatit Evropian. Analiza të detajuara, debate interesante, show, do t’i përcjellin shikuesit përgjatë një...

Parada e Çlirimit, FSK e Policia parakalojnë në Prishtinë

Pasardhëse e UÇK-së, e ushtria e shtetit të pavarur të Kosovës nuk kishte si të niste sot parakalimin në 25 vjetorin e çlirimit pos...

Ditët e para të çlirimit, rrëfim nga ish-zyrtari për informim...

Për ditë me radhë në territorin e Maqedonisë, ushtarët e NATO-s stërviteshin për përballjen me forcat serbe në Kosovë. Më 10 qershor në Kumanovë, Serbia...

Të fundit nga rubrika