Restaurohen mbi 50 për qind e objekteve energjetike të dëmtuara në Ukrainë

Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë energjetike YASNO, Sergej Kovalenko ka njoftuar se 53.3% e numrit të përgjithshëm të objekteve energjetike të dëmtuara në Ukrainë janë restauruar

Ukraina. Foto: AP

Sipas kompanisë energjetike YASNO që furnizon energji elektrike dhe gaz natyror janë restauruar më shumë se gjysma e objekteve të dëmtuara të ngrohjes në Ukrainë.

Drejtori i Përgjithshëm i kompanisë YASNO, Sergej Kovalenko ka thënë se “316 objekte të furnizimit me ngrohje janë restauruar tashmë, që është 53.3% e numrit të përgjithshëm të objekteve të prekura”.

“Pavarësisht granatimeve të vazhdueshme, Ukraina ka filluar sezonin e ngrohjes dhe 99.7 për qind e kaldajave kanë filluar të funksionojnë, 99.6 për qind e ndërtesave të banimit, 97.9 për qind e kopshteve, 98.9 për qind e shkollave dhe 99.9 për qind e objekteve të kujdesit shëndetësor janë pajisur me ngrohje”, ak theksuar Kovalenko.

Tutje shefi i kompanisë energjetike “YASNO” ka potencuar se po bëhen përpjekje të veçanta për të rivendosur funksionimin e ndërmarrjeve që gjenerojnë nxehtësi në territoret e çliruara të rajoneve Kharkiv dhe Kherson, raporton CNN.

Sipas tij, situata me aksesin në komunikime mbetet e vështirë.

Shija e redaktorit

Albina Kelmendi dhe familja do të performojnë në natën e...

Shqipëria e cila këtë vit prezantohet nga Albina Kelmendi me familje me këngën “Duje”, do të performojnë në natën e dytë gjysmëfinale, më 11...

Komuna e Prishtinës publikon çmimet e reja për trafikun urban

Komuna e Prishtinës në kuadër të Marrëveshjes së Kredisë mes Trafiku Urban Prishtinë dhe Bankës Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZh), me qëllim të...

Libraria “Dukagjini” fiton çmimin FIDES 2022 për kontributin korporativ

Libraria "Dukagjini" ka marrë të mërkurën e 18 janarit çmimin FIDES 2022 për kontribut korporativ. Ky çmim librarisë "Dukagjini", ju dha për kontributin e vazhdushëm...

Më të lexuarat

‘Rikthehet’ analisti Dardan Gashi në Debat Plus me sondazh të...

Analisti Dardan Gashi, është rikthyer në emisionin Debat Plus në RTV Dukagnini, pasi kishte lëshuar debatin në mënyrë demostrative pas shfaqjes së një sondazhi...

“Takimi sekret” Kosovë-Serbi në Zvicër, u mbajt një javë pas...

Përfaqësuesit kosovarë dhe ata serbë kanë zhvilluar “takime sekrete” në Zvicër, lidhur me situatën mes të dyja vendeve. Kështu ka raportuar ditë më parë mediumi...

I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania, 25-vjeçari nga Kosova...

Një 25-vjeçar nga Kosova është ndaluar në Morinë, pasi ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Gjermania. Policia njofton se i riu me inicialet J. D,...

Të fundit nga rubrika